Pierwiastki życia - Magnez
Magnez odgrywa szczególną rolę prawie we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. W procesach ochronnych, jako czynnik przeciwstresowy, przeciwtoksyczny, przeciwalergiczny, przeciwanafilaktyczny, przeciwzapalny, ochraniający przed promieniowaniem jonizującym, regulujący ciepłotę ciała, pobudzający fagocytozę i odgrywający rolę w tworzeniu przeciwciał. Magnez działa też relaksująco i znieczulająco. Jednak znakiem współczesnego świata jest stale obniżający się poziom jonu magnezu. Choroby cywilizacyjne zdają się być więc konsekwencją min. niedoboru tego pierwiastka w organizmie.
Magnez, miażdżyca i serce
Zbadano, że chorzy na miażdżycę mają niski poziom magnezu we krwi i ciągle się on obniża z powodu postępującego uprzemysłowienia i spożywania coraz bardziej przetworzonej żywności. Prowadzi to do tworzenia się złogów cholesterolowych, które są przyczyną uszkodzenia mięśnia sercowego i naczyń przez miażdżycę. Aby obniżyć poziom cholesterolu, wystarczy uzupełnić dietę magnezem, witaminą B6, choliną i inozytolem, dostarczanych przez spożywanie np. kiełków pszenicy, drożdży, wątroby, otrębów lub innych źródłach witamin z grupy B. Jeżeli jednak nawet ilość tych witamin będzie wystarczająca w organizmie, brak magnezu nie dopuści do powstania lecytyny i poziom cholesterolu będzie wzrastał. Można temu zaradzić w prosty sposób - pijąc twardą wodę, zawierającą jony magnezu. Mieszkańcy terenów o twardej wodzie mają na ogół niższe ciśnienie krwi, niższy poziom cholesterolu i powolniejszy rytm serca od ludzi z rejonów o miękkiej wodzie.
Magnez, kamienie nerkowe i hemoroidy
Magnez zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest kwas szczawiowy, który spożywamy wraz z wieloma produktami bogatymi w ten składnik (np. szpinak, szczaw, rabarbar i in.). Łączy się on z wapniem i tworzy nierozpuszczalne szczawiany, a z nich może powoli narastać piasek i wreszcie kamienie nerkowe. Jednak w obecności magnezu nie dochodzi do ich powstawania. Pacjenci z chroniczną tendencją do powstawania kamieni mogą liczyć na wyleczenie, jeśli systematycznie będą zażywać magnez oraz witaminę B6, która wspiera właściwe jego przyswajanie.
Zbadano również, że powstawanie hemoroidów jest spowodowane dietą ubogą w magnez, a bogatą w białka. Zmiana nawyków żywieniowych, spożywanie produktów bogatych w magnez, przede wszystkim dużej ilości warzyw - szczególnie zielonych liściastych, może zdziałać cuda. W tym przypadku warto wspierać się jeszcze witaminą P (rutyną) antyżylakową, której wiele jest np. w białych częściach cytrusów, owocach róży, kaszy gryczanej.
Lista przykrych objawów, będących skutkiem braku magnezu
- nagłe zawroty głowy, utrata równowagi,
- drganie powiek,
- drętwienie kończyn,
- wypadanie włosów,
- mgła i migające punkciki przed oczami,
- męczliwość, bóle głowy, trudności w koncentracji,
- ostre skurczowe bóle żołądka,
- wrażliwość na zmiany pogody i związane z tym różnego rodzaju dolegliwości,
- bezsenność, pocenie się w nocy,
- poranne zmęczenie, nawet po wielu godzinach snu,
- chęć do płaczu, uczucie rozpaczy,
- chęć robienia wielu rzeczy na raz i niekończenie ich,
- wrażenie ociężałości.
Produkty o najwyższej zawartości magnezu
Kakao, orzeszki buku, soja, kasza gryczana, jaglana, płatki owsiane, fasola, groch, orzechy, migdały, czekolada, mąka pszenna razowa, mak.
AnaBo
Czytaj również
- Pierwiastki życia - Selen - Znaczenie selenu w naszym organizmie
- Pierwiastki życia - Krzem - Wpływ krzemu na organizm człowieka
- Pierwiastki życia - Cynk - Znaczenie cynku w organizmie człowieka
- Pierwiastki życia - Wapń - Znaczenie wapnia w organizmie człowieka
- Pierwiastki życia - Żelazo - Znaczenie żelaza dla organizmu człowieka
- Pierwiastki życia - Miedź – mikroelement niezbędny do życia
- Pierwiastki życia - Potas - jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka
- Pierwiastki życia - Sód - Niezbędny do życia sód
- Pierwiastki życia - Mangan - pierwiastek śladowy, ale bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
- Pierwiastki życia - Kobalt - Wpływ kobaltu na organizm człowieka
- Pierwiastki życia - Jod - pierwiastek mądrości
- Pierwiastki życia - Fosfor i kości - Skutki niedoboru fosforu w organizmie
- Pierwiastki życia - Fluor - Szkodliwy i zbawczy fluor