Kategoria | ZdrowiePrzełom stycznia i lutego to środek trwającego od jesieni aż do wiosny sezonu grypowego. To właśnie wtedy notuje się najwięcej przypadków tej choroby. Nic dziwnego – warunki pogodowe nie sprzyjają zachowaniu odporności, a więc wirusy odpowiedzialne za grypę mają ułatwione zadanie. Jednak w tym roku odnotowana liczba przypadków grypy jest zdecydowanie wyższa.
Kategoria | ZdrowieZaburzenia odżywiania dotyczą ok. 5 % populacji. Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny jest zaburzeniem odżywiania najpoważniejszym w swoich skutkach. Podstawowym objawem jest nieprawidłowe postrzeganie swojego ciała tj. ocenianie siebie jako osoby otyłej, które prowadzi do zachowań mających na celu zmniejszenie masy ciała m.in. przez ograniczanie ilości spożywanego pożywienia.
Kategoria | ZdrowieGrzybica paznokci (łac. tinea unguium) jest najczęstszą postacią grzybicy, będącą przyczyną wizyt w gabinetach lekarskich. Najczęstszymi gatunkami grzybów, które prowadzą do choroby są Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Grzybica częściej dotyczy paznokci stóp niż rąk oraz ludzi starszych niż młodszych. Ten ostatni fakt jest często powiązany z zaburzeniami krążenia obwodowego, które częściej występują u osób w starszym wieku.
Kategoria | ZdrowieŻylaki kończyn dolnych to trwałe, splotowate rozszerzenia żył powierzchownych; często pierwszym sygnałem rozpoczynającej się choroby są teleangiektazje (popularnie nazywane „pajączkami”) pojawiające się na skórze, ból lub uczucie ciężkości nóg, występujące zwłaszcza pod koniec dnia. Ten problem zdrowotny i kosmetyczny występuje bardzo często; w krajach rozwiniętych dotyka ok. 30-50% ogólnej populacji, przy czym większość chorujących osób stanowią kobiety.
Kategoria | ZdrowieUdar mózgu (często nieprawidłowo nazywany potocznie wylewem) jest to nagłe wystąpienie ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, trwające powyżej 24 godzin, wywołane przyczynami naczyniowymi. Najczęściej występujące objawy udaru mózgu to nagle występujące porażenie lub niedowład jednej połowy ciała, zaburzenia rozumienia mowy lub artykulacji, zaburzenia widzenia, drętwienie połowy ciała, zawroty głowy prowadzące do upadku. W artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje dotyczące tego schorzenia.
Kategoria | ZdrowieNadciśnienie tętnicze, czyli podwyższone ciśnienie w naczyniach tętniczych układu krążenia może być wynikiem wielu patologii. Ogólny podział nadciśnienia tętniczego ze względu na przyczynę (etiologię) powstania, dzieli nadciśnienie tętnicze na pierwotne (>90% przypadków) oraz wtórne.
Kategoria | ZdrowieCukrzyca to choroba metaboliczna, zaliczana do chorób społecznych i cywilizacyjnych, w 2006 uznana przez ONZ za pierwszą niezakaźną epidemię współczesnego świata. Częstość jej występowania na świecie szacuje się na ok. 200 mln. Według danych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Najczęstszą przyczyną obniżenia glikemii jest terapia w przebiegu cukrzycy - najczęściej insuliną.
Kategoria | ZdrowieStwardnienie rozsiane, jedna z najczęstszych przewlekłych chorób neurologicznych w naszej szerokości geograficznej, dotyka głównie osoby między 20. a 40. rokiem życia. Z definicji nie jest to choroba śmiertelna, jednak może doprowadzić w krótkim czasie do niepełnosprawności i obniżenia jakości życia chorego. Obecnie uważa się, że najprawdopodobniej dużą rolę w rozwoju SM odgrywają procesy autoimmunologiczne, jednak nieznany jest czynnik wywołujący ich kaskadę – z tego powodu niemożliwe jest wyleczenie choroby. Można jednak spowalniać i łagodzić jej przebieg.
Kategoria | ZdrowieWrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą, która najczęściej objawia się już w młodym wieku – między 15. a 25. rokiem życia. Jakie są objawy schorzenia i czy istnieje możliwość jego całkowitego wyleczenia?
Kategoria | ZdrowieChoroby układu krążenia należą do najczęstszych przyczyn zgonów ludzi w krajach rozwiniętych. Na występowanie tych chorób często wskazują liczne objawy podmiotowe (tzn. objawy zgłaszane przez pacjenta), dlatego ważne jest aby każdy pacjent, który zauważa u siebie niepokojące symptomy zwrócił się o poradę lekarską do lekarza rodzinnego, a jeżeli okaże się to niezbędne, w dalszej kolejności do kardiologa.