Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Wpływ krzemu na organizm człowieka

Dieta
Wpływ krzemu na organizm człowieka
Autor:

Pierwiastki życia - Krzem

Gdy w organizmie brakuje jakiegoś pierwiastka nasz organizm zaczyna wysyłać różnego typu alarmujące sygnały. Często je lekceważymy, a tymczasem pierwotnie mało znaczące symptomy mogą przeobrażać się w zmiany skutkujące chorobami. Można temu zapobiegać właściwie się odżywiając.

Krzem a uroda

Wypadanie włosów, kruchość paznokci, skłonność do krwotoków, stany zapalne różnego pochodzenia, grzybice, odleżyny, łupieże, różnego typu schorzenia skórne – można się tych różnych dolegliwości pozbyć wprowadzając do organizmu więcej krzemu.

Trądzik różowaty, leczony w różny sposób przez wiele lat bez pozytywnego rezultatu, wyleczono w ciągu kilku tygodni przez podawanie krzemionki. Ta sama krzemionka potrafi się uporać w ciągu kilkunastu dni z wrzodziejącym zapaleniem dziąseł. Stany zapalne dziąseł opanowywane są w ciągu 4 -5 dni. Krzemionka wpływa też korzystnie na naczynia włosowate, zmniejszając ich przepuszczalność, zapobiega więc powstawaniu sińców. Zastarzałe rany leczy się poprzez podawanie krzemionki. Krzem sprzyja też wzrostowi, bo pomaga w budowie kości, inicjując procesy mineralizacji. Należy więc podawać go dzieciom. U osób dorosłych dobrze wpływa na serce, zęby, kości, paznokcie, włosy.

Gdzie szukać krzemionki?

Udowodniono, że syntetyczne preparaty nie dorównują skutecznością działania krzemionce roślinnej. Pijmy więc herbatki ziołowe zawierające krzemionkę. Najwięcej znajduje się jej w zielu skrzypu, które zawiera jej około 60%, choć tylko 1 – 1.5% rozpuszczalnej. Poza tym po ok. 0,25% tego związku mają: rdest ptasi, poziewnik, perz, pokrzywa, i podbiał. Zaleca się picie herbaty przygotowanej z mieszanki tych ziół w równych częściach (można podwoić ilość rdestu ptasiego). Codziennie łyżkę mieszanki zalać 2 szklankami wody i wygotowywać powoli, aż zostanie połowa zawartości naczynia. Jest to konieczne, gdyż krzemionka jest trudno rozpuszczalna i samo zalanie wrzątkiem nie wytrąci krzemionki z ziół. Pić dwa razy dziennie po pół szklanki takiego płynu.

Krzem znajduje się też w bogatych w celulozę produktach roślinnych np. w otrębach, płatkach owsianych, razowym chlebie. Jedzmy więc często owsiankę, wzbogaconą otrębami. Wieczorem zalewamy szklanką gorącej wody 4 -5 łyżek płatków (najlepiej w zamkniętym szczelnie pojemniku). Rano dodajemy łyżeczkę miodu i w zależności od upodobań parę orzechów, suszonych śliwek, żurawinę, banan Pyszne śniadanie, bogate w krzem gotowe. Kanapki przygotowujemy, zamiast z białych chrupiących bułeczek, z razowego chleba. Jest on nie tylko bardziej syty, ale też bogatszy w pożądany przez nas składnik.

Krzemionkę można też stosować zewnętrznie. Wspomniany wcześniej podbiał, rdest ptasi, perz, skrzyp i poziewnik wymieszać w równych ilościach. 2-3 łyżki ziół zalać 2 szklankami wody, gotować na wolnym ogniu 15 min. i dolać 2 łyżki octu lub azulenu, żeby zakonserwować płyn (zmętnienie jest oznaką zepsucia). Wieczorem, po oczyszczeniu, przemywać nim twarz. Można też 2- 3 razy w tygodniu przecierać całe ciało. Po miesiącu zauważymy efekty, gdyż krzemionka poprawia jędrność skóry i odmładza ją.

Skrzyp napój

Skrzyp najlepiej zbierać od połowy lipca do sierpnia, wtedy ma najwięcej krzemionki. Ale co jest jeszcze istotne, jej zawartość zależy od gatunku: Equisetum hiemale ma go od 70 do 96%, a Equisetum arvense (skrzyp łąkowy pospolity) od 40 do 76%.

AnaBo

Czytaj również

  1. Pierwiastki życia - Selen - Znaczenie selenu w naszym organizmie
  2. Pierwiastki życia - Cynk - Znaczenie cynku w organizmie człowieka
  3. Pierwiastki życia - Magnez- Znaczenie magnezu dla organizmu człowieka
  4. Pierwiastki życia - Wapń - Znaczenie wapnia w organizmie człowieka
  5. Pierwiastki życia - Żelazo - Znaczenie żelaza dla organizmu człowieka
  6. Pierwiastki życia - Miedź - mikroelement niezbędny do życia
  7. Pierwiastki życia - Potas - jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka
  8. Pierwiastki życia - Sód - Niezbędny do życia sód
  9. Pierwiastki życia - Mangan - pierwiastek śladowy, ale bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
  10. Pierwiastki życia - Kobalt - Wpływ kobaltu na organizm człowieka
  11. Pierwiastki życia - Jod - pierwiastek mądrości
  12. Pierwiastki życia - Fosfor i kości - Skutki niedoboru fosforu w organizmie
  13. Pierwiastki życia - Fluor - Szkodliwy i zbawczy fluor
KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza