Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Niezbędny do życia sód

Kategoria | Dieta
Niezbędny do życia sód

Pierwiastki życia - Sód

Sód reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu i stanowi wraz z potasem nierozłączną parę. Jednak sód jest głównym elektrolitem płynów zewnątrzkomórkowych, podczas gdy potas występuje głównie wewnątrz komórek. Od obu tych pierwiastków zależy wymiana substancji przez błonę komórkową oraz rozprzestrzenianie się pobudzeń elektrycznych we włóknach nerwowych i mięśniowych.

Sód wiąże wodę w przestrzeniach zewnątrzkomórkowych zapobiegając odwodnieniu. Dlatego, aby nie dopuścić do niego należy uzupełniać płyny. Aniony i kationy, występujące w żywych organizmach, muszą być w ścisłej równowadze, warunkiem tego jest dostarczanie wraz z płynami biopierwiastków. Najprostszym i najbogatszym ich źródłem jest sól - sól morska i jej osady w postaci soli kopalnej.

Ile soli komu potrzeba?

Norma dla dorosłego człowieka przewiduje od 5 do 15 g soli dziennie. Są jednak choroby, które wymagają diety bezsolnej lub z bardzo ograniczoną jej ilością. Sól należy wykluczyć w chorobach nerek, które skutkują bezmoczem lub skąpomoczem, w zapaleniu kłębuszków nerkowych. Sól ogranicza się podczas leczenia otyłości, w niektórych chorobach serca z obrzękami, przy nadciśnieniu tętniczym. Szczególnie w tym ostatnim przypadku nadmierne spożycie soli (NaCL) może być zgubne w skutkach.

Badania wykazują, że dieta bogata w sól może być przyczyną nadciśnienia tętniczego o niewiadomej etiologii. Więcej soli mogą natomiast spożywać osoby, które wydatkują energię podczas dużego wysiłku fizycznego, np sportowcy na zawodach, Utrata potu może wynosić wówczas do 10 l z 50 g NaCL wraz z wieloma innymi biopierwiastkami. Należy wówczas uzupełniać ich utratę, uzupełniając elektrolity poprzez picie słodkiej i lekko osolonej wody solą kopalną. Jest to o tyle istotne, że w soli oczyszczonej nie ma już żadnych składników mineralnych, tylko czysty NaCL. Warto też pić wodę mineralną, bogatą w biopierwiastki. Muszą o tym pamiętać osoby pracujące w wysokich temperaturach np. hutnicy, górnicy, drogowcy (latem), wydatkujący dużo energii i potu.

Skutki niedoboru soli

Niedobory soli w pożywieniu są dla organizmu niebezpieczne. Odczuwamy to nie tylko poprzez uczucie silnego pragnienia, ale też zmęczenia, kurczu mięśni palców i łydek, (bo należy też pamiętać, że wraz z ubytkiem soli w organizmie następuje ubytek innych biopierwiastków - np. magnezu, potasu). Również mroczki i zawroty głowy mogą być symptomami odwodnienia. Niedobór soli może też doprowadzić do ogólnego osłabienia, utraty apetytu, mdłości, a nawet wymiotów. Najczęściej ma to miejsce latem, przy wysokich temperaturach powietrza. Łatwo wówczas o porażenie słoneczne, udar cieplny lub upośledzenie zdolności myślenia, Duże ilości soli można stracić nie tylko z potem, ale i przy silnych biegunkach, upływie krwi, gorączce.

Produkty z różną zawartością sodu

W naturalnym pożywieniu można odnaleźć różną zawartość sodu. W 100 g płatków owsianych znajduje się 60 mg sodu. Doskonałym naturalnym źródłem sodu są: fasolka szparagowa - 400 mg, grzyby - 300 mg, buraki - 260 mg, seler - 125 mg, rodzynki - 125 mg, mleko - 120 mg. Należy pamiętać, że wiele produktów, które spożywamy ma charakter przetworzony, a te mają bardzo dużą zawartość soli. Należą do nich różnego rodzaju wędliny, wędzone ryby, żółte sery, pieczywo, produkty konserwowane, kiszonki. Zdarza się często, że konsumowanie kiszonej kapusty, w której jest przecież bardzo dużo soli, może doprowadzić do skoków ciśnienia tętniczego. .Należy więc weryfikować żywność, którą spożywamy. Solić z umiarem i nie dosalać gotowych dań na talerzu.

AnaBo

Czytaj również

  1. Pierwiastki życia - Selen - Znaczenie selenu w naszym organizmie
  2. Pierwiastki życia - Krzem - Wpływ krzemu na organizm człowieka
  3. Pierwiastki życia - Cynk - Znaczenie cynku w organizmie człowieka
  4. Pierwiastki życia - Magnez - Znaczenie magnezu dla organizmu człowieka
  5. Pierwiastki życia - Wapń - Znaczenie wapnia w organizmie człowieka
  6. Pierwiastki życia - Żelazo - Znaczenie żelaza dla organizmu człowieka
  7. Pierwiastki życia - Miedź – mikroelement niezbędny do życia
  8. Pierwiastki życia - Potas - jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka
  9. Pierwiastki życia - Mangan - pierwiastek śladowy, ale bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
  10. Pierwiastki życia - Kobalt - Wpływ kobaltu na organizm człowieka
  11. Pierwiastki życia - Jod - pierwiastek mądrości
  12. Pierwiastki życia - Fosfor i kości - Skutki niedoboru fosforu w organizmie
  13. Pierwiastki życia - Fluor - Szkodliwy i zbawczy fluor
KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza