Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Znaczenie wapnia w organizmie człowieka

Dieta
Zdjęcie główne artykułu Znaczenie wapnia w organizmie człowieka
Autor:

Pierwiastki życia - Wapń

Wapń jest głównym budulcem kośćca, zębów i bardzo ważnym składnikiem wszystkich mięśni. Około 99% całego wapnia i 75% fosforu w naszym organizmie wchodzi w skład kośćca, głównie w formie apatytów, w mniejszej ilości w formie fosforanów i węglanów wapnia. Pozostały 1% krąży stale we krwi i innych płynach ustrojowych. Jeśli nie dostarczymy wystarczającej ilości wapnia do organizmu w pożywieniu, wtedy zaczyna pobierać go z własnego kośćca.

Wapń i zdrowe zęby

Gdy szczęki mają za mało wapnia, przychodzi moment, że zęby zaczynają się jakby rozluźniać w dziąsłach, robiąc miejsce dla drobnoustrojów i tak zaczynają się choroby zębów aż do ich utraty. Zbadano, że dieta osób cierpiących na paradontozę jest drastycznie uboga w wapń. Podawanie tego pierwiastka w formie tabletek oraz pożywienie bogate w wapń wyeliminowało wszelkie dolegliwości. Zauważono również, ze oprócz wapnia trzeba dostarczać organizmowi magnezu i cynku, gdyż zapotrzebowanie na te minerały wzrasta wraz z rosnącą w diecie ilością wapnia, a ponadto także witaminy D i C i oraz kwasu foliowego, które wspaniale wzmacniają dziąsła, zapobiegając krwawieniom i różnego rodzaju dolegliwościom w jamie ustnej. Warto więc jeść sery, a osoby niemogące pić mleka powinny spożywać wszelkie przetwory mleczne. Należy unikać przetworzonej żywności i przede wszystkim cukru.

Wapń i kości

Zszeszotowienie, czyli osteoporoza, to najczęstsza choroba kości osób w starszym wieku, szczególnie kobiet, choć mężczyźni też na nią cierpią. Choroba ta jest poprzedzona powolnym procesem, którego początkowo nie zauważa się, gdyż badania wykazują, że pierwsze objawy obniżonej gęstości kości mają niektóre osoby poniżej 25 roku życia. Należy więc koniecznie uzupełniać poziom tego pierwiastka, gdyż w naszym „ucywilizowanym” pożywieniu dostarczamy go za mało. Badania wykazują, że gęstość kości wzrasta nawet u osób powyżej 80 roku życia, jeśli wspomagają się dodatkowym wapniem i witaminą D. Atutem takiej kuracji jest spadek poziomu cholesterolu we krwi.

Brak wapnia i inne dolegliwości

Badania wykazują, że brak wapnia wiąże się z różnego typu dolegliwościami. Najczęściej idą one jeszcze w parze z niedoborem wielu różnych pierwiastków, które w konsekwencji prowadzą np. do chorób serca, przewodu pokarmowego, nowotworów. Zauważono, że migreny, bezsenność, uporczywe zmęczenie można szybko wyleczyć zmieniając dietę i zażywając pastylki dolomitowe (Ca + Mg). Wapń ratuje przed sklerozą, nie dopuszcza do zwapnienia żył, zabezpiecza przed skurczami mięśni, podtrzymuje rytm zdrowego serca, reguluje i koordynuje funkcje całego organizmu.

Gdzie znajdziemy wapń?

Najbogatszym źródłem wapnia jest mleko i wszelkie jego przetwory: żółte sery w całej szerokiej gamie oferowanej przez producentów (choć niektóre z nich bardzo się różnią pod względem zawartości wapnia), sery podpuszczkowe, jogurty, kefiry, jaja, ryby (szproty). Wapń pochodzący z tych produktów jest bardzo łatwo przyswajalny. Gorzej organizm przyswaja go z warzyw, bo zawierają one też błonnik i kwas szczawiowy, ale warto pamiętać o natce pietruszki, jarmużu, kukurydzy, chrzanie, czosnku, brokułach.

AnaBo

Czytaj również

 1. Pierwiastki życia - Selen - Znaczenie selenu w naszym organizmie
 2. Pierwiastki życia - Krzem - Wpływ krzemu na organizm człowieka
 3. Pierwiastki życia - Cynk - Znaczenie cynku w organizmie człowieka
 4. Pierwiastki życia - Magnez - Znaczenie magnezu dla organizmu człowieka
 5. Pierwiastki życia - Żelazo - Znaczenie żelaza dla organizmu człowieka
 6. Pierwiastki życia - Miedź - mikroelement niezbędny do życia
 7. Pierwiastki życia - Potas - jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka
 8. Pierwiastki życia - Sód - Niezbędny do życia sód
 9. Pierwiastki życia - Mangan - pierwiastek śladowy, ale bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
 10. Pierwiastki życia - Kobalt - Wpływ kobaltu na organizm człowieka
 11. Pierwiastki życia - Jod - pierwiastek mądrości
 12. Pierwiastki życia - Fosfor i kości - Skutki niedoboru fosforu w organizmie
 13. Pierwiastki życia - Fluor - Szkodliwy i zbawczy fluor
KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza