Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Jod - pierwiastek mądrości

Kategoria | Dieta
Jod - pierwiastek mądrości

Pierwiastki życia - Jod

Jod ma podstawowe znaczenie w biosyntezie hormonów tarczycy i z tego względu jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Obecność jodu warunkuje produkcję hormonów tarczycy: tyroksyny T4 i trójjodotyraniny T3. Od prawidłowego stężenia tych hormonów zależy min. prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego, przysadki mózgowej, mięśni, serca, nerek. Hormony tarczycy regulują też procesy wzrostu i dojrzewania komórek. Biorą też udział w procesach oddychania komórkowego i wytwarzania energii.

Tarczyca i jod

Dorosły człowiek potrzebuje około 2 - 4 mcg na 1kg wagi ciała. Wydawać by się mogło, że jest to niewiele, jednak niedobór jodu powoduje problemy związane z czynnością tarczycy. Tarczyca to niewielki, ważący około 15 - 30 gram gruczoł dokrewny, znajdujący się u podstawy szyi odgrywa zasadniczą rolę w regulacji procesów życiowych. W organizmie zdrowego, dorosłego mężczyzny znajduje się od 150 do 300 mcg na dobę. Dla chorego na tarczycę norma ta wynosi do 400 mcg. Długotrwałe niedobory tego pierwiastka prowadzą do niedoczynności tarczycy, powiększenia gruczołu tarczowego i powstania wola. Czasami nadmiar jodu, pochodzącego z żywności może u niektórych osób prowadzić do nadczynności tarczycy. Przyczyną nadmiaru jodu mogą być również zażywane leki. Konsekwencją tego może być wówczas szczególna postać nadczynności tarczycy, zwana jod - Basedowem.

Skutki niedoboru jodu

Niedobór jodu może w okresie ciąży doprowadzić do wrodzonej niedoczynności tarczycy u płodu, objawiającej się głębokim upośledzeniem umysłowym płodu, kretynizmu, karłowatości itp. Może przyczyniać się również do zmian chromosomalnych i sprzyjać onkogenezie (jest to proces prowadzący do powstania nowotworu, który zachodzi w DNA jako mutacja molekularna). Dlatego kobiety w ciąży, które nadmiernie tyją, mają suchą skórę i dotyka je uczucie smagającego po plecach dziwnego chłodu, powinny zastanowić się czy nie brakuje im jodu. Niedobory tego pierwiastka mogą też być przyczyną poronień i zwiększonej śmiertelności dzieci.

Nadmiar jodu

Oznaką nadmiaru jodu może być wzmożona czynność gruczołów ślinowych nadmierne wydzielanie śluzu w oskrzelach, czasem pojawiają się odczyny alergiczne lub zmiany skórne.

Gdzie szukać jodu?

Prawidłową podaż jodu w pełni zapewnia racjonalna dieta. Jod występuje głównie w takich produktach jak: glony morskie, owoce morza, ryby morskie, owoce - najwięcej ananas, winogrona, warzywa - fasolka szparagowa, cebula, soja, ser cheddar, orzechy arachidowe. mleko, zboża.

Jod i sól

Najbardziej dostępnym źródłem jodu jest sól - sól nieoczyszczona chemicznie, a jedynie odparowywana lub kruszona Obecnie celowo joduje się sól, gdyż dostrzeżono już bardzo dawno, że ludzie żyjący na terenach, gdzie brakuje jodu, częściej zapadali na choroby tarczycy, objawiające się wolem. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że w 1932 r. 16% poborowych, pochodzących z Podkarpacia, a więc rejonów mało zasobnych w jod, miało wole. Kiedy zaczęto jodować tam sól w 1938 r. tylko 2% żołnierzy cierpiało na wole.

Zaniechanie tej akcji w czasie wojny, spowodowało prawie endemiczne zachorowania na to schorzenie, gdyż w niektórych powiatach Podkarpacia 37% ludności miało wole. Dziś, u poborowych nie odnotowuje się wola, a jodowanie soli spożywczej gwarantuje całemu społeczeństwu łatwy dostęp do tego pierwiastka. Efekty tego działania przyniosły wymierne efekty i znacząco obniżyły zachorowalność na choroby związane z niskim spożyciem jodu. Ich skuteczność jest tym bardziej widoczna, jeśli uzyskane efekty zestawi się z relatywnie niskimi kosztami.

Żywność wolotwórcza

Warto też pamiętać, że istnieje żywność wolotwórcza. Są to głównie warzywa z rodziny krzyżowych zawierające azotany i azotyny, z których mogą powstawać nitrozoaminy. Stwierdzono, że ich pochodne acetylowe wywołują powiększenie tarczycy. Należą do nich kapusty: biała, czerwona, włoska, pekińska, brukselka, brokuły, kalafior, kalarepa, jarmuż. Również nadmierne spożycie soi też może być przyczyną powiększenia tarczycy nawet 5 - krotnie, a zapotrzebowanie na jod zwiększa się o 100%.

AnaBo

Czytaj również

  1. Pierwiastki życia - Selen - Znaczenie selenu w naszym organizmie
  2. Pierwiastki życia - Cynk - Znaczenie cynku w organizmie człowieka
  3. Pierwiastki życia - Magnez- Znaczenie magnezu dla organizmu człowieka
  4. Pierwiastki życia - Wapń - Znaczenie wapnia w organizmie człowieka
  5. Pierwiastki życia - Żelazo - Znaczenie żelaza dla organizmu człowieka
  6. Pierwiastki życia - Miedź - mikroelement niezbędny do życia
  7. Pierwiastki życia - Potas - jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka
  8. Pierwiastki życia - Sód - Niezbędny do życia sód
  9. Pierwiastki życia - Mangan - pierwiastek śladowy, ale bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
  10. Pierwiastki życia - Krzem - Wpływ krzemu na organizm człowieka
  11. Pierwiastki życia - Kobalt - Wpływ kobaltu na organizm człowieka
  12. Pierwiastki życia - Fosfor i kości - Skutki niedoboru fosforu w organizmie
  13. Pierwiastki życia - Fluor - Szkodliwy i zbawczy fluor
  14. Pierwiastki życia - Chrom - Szkodliwy i potrzebny chrom
KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza