Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Znaczenie cynku w organizmie człowieka

Dieta
Zdjęcie główne artykułu Znaczenie cynku w organizmie człowieka
Autor:

Pierwiastki życia - Cynk

Niedobory cynku mogą być przyczyną wielu chorób i dolegliwości. Wraz z innymi śladowymi pierwiastkami jest on niezbędny do życia. Stwierdzono, że składnika tego brakowało wszystkim pacjentom szpitalnym, którzy chorowali np. na: choroby skórne, arteriosklerozę, marskość wątroby, nowotwory, dolegliwości serca, choroby, będące efektem złego odżywiania (i stosowania niektórych leków).

Cynk i alkoholizm

Udowodniono, że nawet małe dawki alkoholu obniżają poziom cynku w organizmie. W przypadku zażywania alkoholu przez młodzież, a obecnie zdarza się również przez dzieci, wpływa on niekorzystnie na ich rozwój psychiczny, fizyczny i płciowy.

Jeśli ktoś cierpi np. na trudne do zagojenia wrzody na nogach, to wyleczy się z nich cynkiem szybciej, jeśli przestanie pić. Częste picie powoduje spadek cynku w przyspieszonym tempie w wątrobie, a wiadomo, jakie są tego ostateczne konsekwencje.

Cynk i częste przeziębienia

Z przeprowadzonych badań nad wirusami powodującymi katar i zaziębienia, wynika, że cynk wykazuje działanie antytoksyczne, antywirusowe. Dlatego pierwiastek ten raz z witaminą C nazwano cudownym środkiem na zakażenia wirusowe.

Cynk i kości

Cynk jest konieczny do formowania kości. Przedwczesne ich rzeszotowienie jest spowodowane min. niedoborami cynku.

Cynk i epilepsja

Zauważono związek między niskim poziomem cynku i jednego z aminokwasów (tauryny) w organizmach osób chorych na epilepsję. Naukowcy doszli do wniosku, że złe odżywianie, w którym brak tych składników może prowadzić do tej choroby.

Cynk i schizofrenia

Leczenie niektórych postaci schizofrenii cynkiem, manganem i witaminą B6 (pirodoksyną) przynosi bardzo dobre efekty.

Cynk i reumatyzm

Zbadano, że poziom cynku u chorych na reumatyzm i artretyzm jest niższy niż u osób zdrowych. Dieta bogata w ten mikroelement może ratować przed tymi schorzeniami. Zażywanie cynku wspomaga leczenie do tego stopnia, że ustępują obrzęki stawów, ich bolesność, poranna sztywność.

Cynk i wrzody

Cynk jest podstawowym czynnikiem w metabolizmie i syntezie białka. Dlatego przeprowadzone badania na pacjentach chorujących na wrzody żołądka, dowiodły, że ich gojenie następuje dużo szybciej, jeśli leczenie jest wspomagane cynkiem.

Z dobrym skutkiem przeprowadza się również leczenie cynkiem pacjentów, chorujących na owrzodzenia nóg, powstałych z powodu żylaków. Również trudne do zlikwidowania owrzodzenia u osób chorych na cukrzycę, szybciej się leczy przy zastosowaniu cynku.

Cynk i uroda – włosy, skóra, paznokcie

Stosowanie cynku daje dobre efekty w przypadku uporczywego trądziku, wypadania włosów, suchości skóry, nieznanego pochodzenia egzem, łamliwości paznokci. Bardzo często dolegliwości te są wywołane też brakami w zakresie witamin B, dlatego warto zażywać je razem z cynkiem.

Cynk i inne dolegliwości

Udowodniono, że brak cynku może być przyczyną min. takich chorób jak: anemia, zapalenie gruczołu krokowego, demencji starczej, karłowatości.

Gdzie szukać cynku?

Najwięcej cynku znajdziemy w ostrygach, ale nie należą one do codziennego menu naszej diety. Jedzmy więc produkty bardziej dostępne. Bogate w cynk są: otręby pszenne, kiełki pszenicy, pieczywo z pełnego przemiału, nasiona dyni i słonecznika, grzyby, ryby, mięso królika i kurcząt, orzechy, warzywa strączkowe, warzywa korzeniowe, owoce miąższowe, drożdże, jaja, kawa, miód.

Poleca się na przedwiośniu jedzenie kiełkowanego ziarna (np. pszenicy). Można taką czynność przeprowadzać w warunkach domowych zgodnie z umowną zasadą „3”. W sklepach dostępne są różnego rodzaju nasiona, które kiełkują w ciepłym pomieszczeniu w ciągu 3 dni. Należy przygotować 3 naczynia np. szklanki z wodą, 3 nylonowe sitka. Na każde z nich codziennie, przez kolejne 3 dni wsypujemy po 3 łyżeczki nasion, sitko ma być lekko zanurzone w wodzie (należy codziennie to kontrolować). Zapewni nam to w ciągu tygodnia codzienną świeżą porcję kiełków. Są one bogactwem różnego typu mikroelementów - nie tylko cynku oraz witamin.

AnaBo

Czytaj również

  1. Pierwiastki życia - Selen - Znaczenie selenu w naszym organizmie
  2. Pierwiastki życia - Krzem - Wpływ krzemu na organizm człowieka
  3. Pierwiastki życia - Magnez - Znaczenie magnezu dla organizmu człowieka
  4. Pierwiastki życia - Wapń - Znaczenie wapnia w organizmie człowieka
  5. Pierwiastki życia - Żelazo - Znaczenie żelaza dla organizmu człowieka
  6. Pierwiastki życia - Miedź -  mikroelement niezbędny do życia
  7. Pierwiastki życia - Potas - jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka
  8. Pierwiastki życia - Sód - Niezbędny do życia sód
  9. Pierwiastki życia - Mangan - pierwiastek śladowy, ale bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
  10. Pierwiastki życia - Kobalt - Wpływ kobaltu na organizm człowieka
  11. Pierwiastki życia - Jod - pierwiastek mądrości
  12. Pierwiastki życia - Fosfor i kości - Skutki niedoboru fosforu w organizmie
  13. Pierwiastki życia - Fluor - Szkodliwy i zbawczy fluor
KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza