Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Zatrucie alkoholem etylowym

Zdrowie
Zatrucie alkoholem etylowym
Autor:

Czym objawia się zatrucie alkoholem etylowym?

Alkohol etylowy to substancja szeroko stosowana, np. jako rozpuszczalnik. Jednak najczęściej kojarzony jest z napojami, zawierającymi etanol w różnym stężeniu. Według WHO używki alkoholowe są jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji: powodują nie tylko zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym, ale mogą też być bezpośrednią przyczyną wielu chorób. Bardzo łatwo jest się nim również zatruć.

Czym się zatruć najłatwiej?

Etanol jest wchłaniany już w żołądku i szybko przedostaje się do krwioobiegu. Z tego powodu większe ryzyko zatrucia alkoholem etylowym występuje w przypadku spożywania napojów o wysokim stężeniu etanolu, np. wódki czy whisky, niż podczas picia niskoprocentowych alkoholi, jak piwo.

Kobiety kontra mężczyźni

Objawy zatrucia zależą od ilości spożytego alkoholu. Wpływ mają też czynniki takie jak płeć czy masa ciała. Mężczyźni z reguły mają wyższą tolerancję na alkohol, gdyż męski organizm zawiera większą ilość wody niż kobiecy, w związku z czym etanol jest po spożyciu rozcieńczony w większym stopniu. Ponadto, enzym odpowiedzialny za rozkład alkoholu wykazuje się mniejszą aktywnością u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy

Do pierwszych objawów należą: pobudzenie, euforia, obniżenie samokrytyki i wzrost pewności siebie. Następnie pojawia się zaburzenie koordynacji ruchowej oraz wzrokowej, zaburzenia mowy (tzw. mowa zamazana, a następnie bełkotliwa), oczy stają się przekrwione, a z ust wydobywa się zapach alkoholu. Występują również zawroty głowy i trudności z utrzymaniem równowagi.

Przy dalszym spożywaniu alkoholu pojawia się utrata samokontroli, senność, zaburzenia świadomości, przyspieszenie akcji serca. Dodatkowo zmniejsza się wrażliwość na bodźce. Jeżeli stężenie etanolu w organizmie dalej będzie się zwiększać, dochodzi do utraty świadomości oraz braku kontroli nad fizjologią (np. niekontrolowane oddawanie moczu). W konsekwencji może dojść do śpiączki oraz zaburzeń oddychania i krążenia.

Warto zaznaczyć, że alkohol obniża próg drgawkowy. W związku z tym następstwem nadmiernego spożycia etanolu mogą być drgawki, jak również alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia ataku padaczki u osób cierpiących na epilepsję.

Brak odtrutki

Zatrucie alkoholem etylowym leczy się objawowo, podając przy tym niekiedy substancje przyspieszające metabolizm tego związku chemicznego oraz glukozę lub stosując płukanie żołądka. Ważne jest też uzupełnianie płynów oraz elektrolitów. W ciężkich przypadkach przeprowadza się hemodializę oraz wspomaganie oddychania, jeżeli doszło do zaburzeń tego procesu.

Zmniejszenie ryzyka

Aby uniknąć zatrucia etanolem, warto postawić na alkohol niskoprocentowy, jak piwo, pamiętając również o nie przesadzaniu z wypijaną ilością. Jednak najlepszym wyjściem będzie oczywiście zachowanie abstynencji. Oprócz wyeliminowania ryzyka przedawkowania etanolu pomoże to uniknąć szeregu chorób, których alkohol jest bezpośrednią przyczyną.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza