Charakterystyka niewydolności kręgowo-podstawnej
Niewydolność kręgowo-podstawna to przypadłość, która rozwija się częściej u mężczyzn i występuje zwykle po 50. roku życia. Bywa mylona z innymi chorobami neurologicznymi, ze względu na podobieństwo pewnych objawów. Czym się charakteryzuje?
Niedokrwienie
Niewydolność kręgowo-podstawna, zwana również zespołem kręgowo-podstawnym, to grupa objawów, które są wynikiem zmniejszonego przepływu krwi przez tętnice kręgową i podstawną, a co za tym idzie – niedokrwienia obszaru unaczynienia tych tętnic. Przepływ mniejszej ilości krwi może wynikać zarówno ze zmian miażdżycowych czy zakrzepów, jak i przebytych urazów. Przyczyna może także tkwić we wrodzonych wadach anatomicznych, np. naturalnie zmniejszonemu światłu tętnic.
Omdlenia i nie tylko
U osób dotkniętych zespołem kręgowo-podstawnym mogą pojawiać się omdlenia bądź bóle lub zawroty głowy, ale również nudności i wymioty. Może występować także oczopląs czy podwójne widzenie. Niedokrwienie niekiedy skutkuje zaburzeniami mowy, zaburzeniami pamięci czy problemami z koncentracją. Może też objawiać się w postaci niezborności ruchowej.
Leczenie
Z uwagi na to, że objawy nie są charakterystyczne, wykrycie schorzenia może być trudne i wymagać szeregu kompleksowych badań po zebraniu wywiadu przez lekarza neurologa. Niemniej, należy podjąć leczenie jak najszybciej, gdyż zespół kręgowo-podstawny może nie tylko utrudniać pracę zawodową, ale nawet normalne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu.
W leczeniu niewydolności kręgowo-podstawnej zastosowane może zostać leczenie zachowawcze, oparte na rehabilitacji, która jest często uzupełniana środkami farmakologicznymi, np. lekami zwiotczającymi mięśnie przykręgosłupowe oraz przeciwzapalnymi. Możliwe jest również przeprowadzenie małoinwazyjnego zabiegu chirurgii naczyniowej. Wskazana jest też zmiana trybu życia – pacjent powinien stosować zdrową dietę, dbać o regularną aktywność fizyczną oraz zaprzestać palenia papierosów.
