Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Martwica jałowa kości - umierające tkanki

Zdrowie
Martwica jałowa kości - umierające tkanki
Autor:

Czym charakteryzuje się martwica jałowa kości?

Martwica jałowa kości, zwana również nekrozą kości, to schorzenie, które dotyka najczęściej dzieci i młodzież w okresie szybkiego wzrostu. Wykryte zbyt późno może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Jak objawia się choroba?

Powstawanie

Martwica jałowa kości to schorzenie, które rozwija się bez udziału drobnoustrojów. Przyczyna jego powstawania nie jest do końca znana, natomiast przyjmuje się, że ma ona związek z zaburzeniami ukrwienia danego obszaru kości. W związku z tym na rozwój choroby mogą mieć wpływ wszystkie urazy mechaniczne, powodujące uszkodzenia naczyń krwionośnych. Powstawanie choroby mogą również przyspieszyć miażdżyca, nadużywanie alkoholu, niektóre leki, anemia sierpowata czy choroby autoimmunologiczne.

Obumieranie tkanek może dotyczyć każdej kości. W chwili obecnej wyróżnione zostało 40 różnych martwic, w zależności od miejsca, którego dotknęła nekroza. Zwykle jednak – zwłaszcza u dzieci i młodzieży – obejmuje kości długie, rozwijając się w nasadach kości udowych, piszczelowych czy w okolicach kręgosłupa.

Objawy

Najczęściej występującym objawem jest ból, który ustępuje po wypoczynku, a który może promieniować do innych części ciała. W dalszej kolejności dochodzi do zmniejszenia ruchomości obszarów dotkniętych martwicą, zwłaszcza jeżeli dotknęła ona stawu. Może wystąpić również obrzęk oraz ból pojawiający się po ucisku na chore miejsce.

Leczenie

Leczenie martwicy jałowej kości polega głównie na ochronie dotkniętych schorzeniem miejsc przed obciążeniami mechanicznymi. Dzięki temu organizm ma większe szanse na odbudowanie uszkodzonych tkanek i ukrwienia, z jak najmniejszym odchyleniem od prawidłowego stanu. Proces choroby trwa zwykle od roku do czterech lat i w tym czasie osoba nią dotknięta powinna jak najwięcej wypoczywać.

Po ustąpieniu nekrozy kości pacjent odzyskuje zazwyczaj pełną sprawność ruchową, o ile chore obszary były odpowiednio zabezpieczone przez czas trwania schorzenia i martwica dotyczyła wyłącznie kości, a nie stawów. Jeżeli bowiem objęła stawy, rokowania są mniej korzystne, a kluczem do skutecznej terapii jest jak najszybsze wykrycie i rozpoczęcie leczenia choroby.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza