Martwica jałowa kości

ang. Osteochondritis

Martwica jałowa kości to schorzenie, w wyniku którego dochodzi do powstawania zmian martwicznych tkanki kostnej. Zazwyczaj do zmian dochodzi w okolicach bioder i krzyżowego odcinka kręgosłupa. Proces odbywa się bez udziału drobnoustrojów chorobotwórczych. Martwica jałowa kości skutkuje całkowitą destrukcją ukrwienia w chorym obszarze. Choć może pojawić się w każdym wieku, najczęściej pojawia się w okresie wzrostu kości długich, tj. u dzieci i młodzieży.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną powstania martwicy jałowej kości są często urazy mechaniczne, jak złamania kości, prowadzące do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które powodują nie doprowadzanie substancji odżywczych do kości. Martwica może również rozwijać się jako wynik miażdżycy, powikłanie niektórych chorób czy skutek przyjmowania niektórych leków. Natomiast u dzieci martwice jałowe są idiopatyczne (bez uchwytnej przyczyny).


Objawy

  • ból miejscowy
  • długo trwająca martwica
  • krótko trwająca sztywność poranna

Leczenie

W przypadku łagodnych postaci martwicy jałowej kości leczenie jest zachowawcze. Celem jest ochrona chorego miejsca przed obciążeniami mechanicznymi, dzięki czemu organizm ma duże szanse na samodzielne odtworzenie ukrwienia. Stosowane są również środki przeciwbólowe, a choremu zalecana jest duża ilość snu i odpoczynku. Jedynie w ciężkich przypadkach, zwłaszcza w sytuacji, gdy schorzeniem dotknięty jest staw biodrowy, leczenie jest podejmowane drogą operacyjną i polega na przeszczepie tkanek takich jak chrząstki, ewentualnie wszczepieniu endoprotezy.


Sugerowany specjalista