Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Dna moczanowa – postać wtórna i pierwotna

Zdrowie
Dna moczanowa – postać wtórna i pierwotna
Autor:

Czym charakteryzuje się dna moczanowa?

Dna moczanowa to choroba, która dotyka najczęściej mężczyzn w średnim i starszym wieku. Choć może występować również przed 30. rokiem życia i wtedy charakteryzuje się znacznie cięższym przebiegiem, lecz są to sporadyczne przypadki. Czym się charakteryzuje i dlaczego występuje rzadziej u kobiet?

Przyczyny powstawania

Dna moczanowa dzieli się, w zależności od przyczyn powstania, na postać pierwotną i wtórną. Pierwsza jest spowodowana wrodzonymi wadami genetycznymi, które mogą utrudniać metabolizm kwasu moczowego lub powodować produkowanie go w zbyt dużej ilości. Postać ta występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Natomiast dna moczanowa wtórna pojawia się pod wpływem innych chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy uszkodzenia nerek. Również otyłość i nadmierne spożywanie alkoholu mogą odegrać znaczącą rolę w rozwoju schorzenia.

Warto zaznaczyć, że u kobiet schorzenie rozwija się dopiero po menopauzie. Choć u mężczyzn też rzadko występuje w młodości, to jednak kobiety są chronione dodatkowo przez żeńskie hormony, ograniczające stężenie kwasu moczowego we krwi. Ochrona ta przestaje działać dopiero po okresie przekwitania. Do tego mężczyźni znacznie częściej spożywają nadmierne ilości alkoholu oraz jedzą więcej potraw mięsnych, co sprzyja rozwojowi choroby.

Rozwój i objawy

Samo podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia) nie oznacza jeszcze, że dana osoba choruje na dnę moczanową. Schorzenie to rozwija się bowiem tylko w części przypadków. Do jego powstania dochodzi wtedy, gdy nadmiar kwasu moczowego zaczyna się odkładać w postaci kryształów w tkankach organizmu; najczęściej są to stawy. Prowadzi to do występowania obrzęków, ataków silnego bólu, ograniczenia ruchomości stawów, a w konsekwencji do znacznego upośledzenia sprawności fizycznej.

Leczenie

Jednym z najważniejszych elementów leczenia jest zmiana stylu życia. O ile nie ma przeciwwskazań medycznych, pacjent powinien włączyć do swoich zajęć na stałe ćwiczenia fizyczne, które nie będą obciążać stawów, a pomogą zachować sprawność ruchową. Kolejnym ważnym elementem jest dieta: powinna być uboga w produkty zwiększające produkcję kwasu moczowego, jak mięso, podroby czy słodycze. Chory musi przyjmować przynajmniej 2l płynów na dobę oraz utrzymywać masę ciała w granicach zalecanej normy. Powinien również unikać palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu. Oprócz tego w terapii stosowane są także środki farmaceutyczne, jak glikokortykosteroidy czy niesteroidowe środki przeciwzapalne.

Profilaktyka

Najważniejsza w profilaktyce dny moczanowej jest zmiana trybu życia. Unikanie alkoholu i tytoniu, ograniczenie w diecie cukrów i potraw mięsnych, także aktywność fizyczna, wszystko to pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia dny moczanowej. A dodatkowo ułatwi uchronienie się przed szeregiem innych chorób.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza