Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Choroba niedokrwienna serca - konsekwencja miażdżycy

Zdrowie
Choroba niedokrwienna serca - konsekwencja miażdżycy
Autor:

Jak zapobiec chorobie niedokrwiennej serca?

Choroba niedokrwienna serca jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Schorzenie to jest również najczęściej diagnozowaną chorobą układu krążenia. W krajach europejskich dotyka ok. 2-4% populacji, a liczba ta stale rośnie. Jakie są przyczyny jego powstawania?

Mechanizm powstawania

Najczęściej występującą przyczyną powstawania choroby niedokrwiennej serca jest miażdżyca naczyń wieńcowych. W tym przypadku narastanie blaszki miażdżycowej wewnątrz tętnicy wieńcowej powoduje stopniowe zmniejszanie się drożności rzeczonego naczynia krwionośnego. To prowadzi w konsekwencji do niedokrwienia serca, zwłacza wtedy, gdy jest ono zmuszone do bardziej intensywnej pracy.

Pozostałe przyczyny powstawania choroby niedokrwiennej serca, jak wady wrodzone, zator tętnicy wieńcowej czy nagłe skurcze tętnic wieńcowych, są odpowiedzialne za zaledwie niecałe 5% przypadków.

Objawy

Charakterystyczny objaw choroby to ból w klatce piersiowej i za mostkiem, który może promieniować do lewego ramienia. Ból często pojawia się po wysiłku fizycznym, lecz występuje również w innych sytuacjach, np. pod wpływem stresu. Postępujący rozwój miażdżycy może doprowadzić do powstania stanów przedzawałowych, a w konsekwencji do zawału serca.

Postępowanie i leczenie

Leki, które przyjmuje pacjent, muszą być dobrane indywidualnie przez lekarza. Natomiast najczęściej stosowane są: nitrogliceryna, statyny czy ACE-inhibitory. Nitrogliceryna wykorzystywana jest także do uśmierzania bólu w klatce piersiowej, o ile nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. W przypadkach, gdy choroba jest niestabilna, chory poddawany jest leczeniu inwazyjnemu lub chirurgicznemu.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Jeszcze zanim pojawi się schorzenie, warto zadbać o odpowiedni tryb życia, obejmujący:

  • regularną aktywność fizyczną,
  • ograniczenie spożycia alkoholu,
  • zaprzestanie palenia tytoniu w każdej formie,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • zadbanie o odpowiednią, zbilansowaną dietę, ze zmniejszonym udziałem w niej tłuszczy zwierzęcych.

Stosowanie się do powyższych zaleceń nie tylko pomoże znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, ale również po jej pojawieniu się umożliwi zapanowanie nad schorzeniem.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza