Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Zespół lęku uogólnionego – życie w ciągłym napięciu

Zdrowie
Zespół lęku uogólnionego – życie w ciągłym napięciu
Autor:

Czym charakteryzuje się zespół lęku uogólnionego?

Każdy człowiek odczuwa niekiedy strach, który zazwyczaj przychodzi i odchodzi. Jednak u osób cierpiących na zespół lęku uogólnionego obawa pojawia się stale, co w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie.

Przyczyny powstania

Istnieje kilka hipotez dotyczących przyczyn powstawania schorzenia. Jedna z nich dotyczy zaburzeń w neuroprzekaźnictwie, jak na przykład niedobór neuroprzekaźnika GABA. Inna teoria związana jest z torowaniem neuronalnym – osoby odczuwające często lęk mogą do jego wywołania potrzebować mniejszego bodźca. Pod uwagę brane są również przebyte traumatyczne wydarzenia, a także predyspozycje genetyczne. Warto również zauważyć, że zespół lęku uogólnionego występuje często wraz z depresją czy innymi zaburzeniami lękowymi, a rozwija się częściej u kobiet.

Cechy charakterystyczne

Cechą charakterystyczną jest odczuwanie lęku, przewlekłego i trwającego przez długi czas (w przeciwieństwie do lęku panicznego, który jest krótkotrwały i gwałtowny). Osoba dotknięta schorzeniem ciągle martwi się tym, że mogą nastąpić jakieś nieszczęścia, które dotkną bezpośrednio jej lub jej bliskich. Obawy te często dotyczą potencjalnych strat finansowych czy wypadków, a chory przewiduje wyłącznie najgorsze scenariusze. Dodatkowo bywa ciągle spięty, może odczuwać bóle głowy czy brzucha, czuje się ciągle zmęczony. Może również unikać obowiązków, np. chodzenia do pracy. Ponadto, chory stale dopatruje się w otoczeniu wszelkich oznak nadchodzącej katastrofy. Schorzenie diagnozowane jest wtedy, gdy objawy występują dłużej niż pół roku.

Terapia

Istotne jest jak najszybsze podjęcie terapii, w przypadku zdiagnozowania zespołu lęku uogólnionego – umożliwi to choremu szybszy powrót do normalnego funkcjonowania i odbudowanie poprawnych relacji społecznych.

W leczeniu stosowana jest farmakoterapia. Obejmuje ona leki przeciwdepresyjne, a także przeciwlękowe. Natomiast ważnym elementem jest również psychoterapia – pomaga złagodzić odczuwane lęki, w konsekwencji czego chory jest w stanie się z nimi uporać.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza