Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Poradnik medyczny - zdrowie

Anoreksja – objawy i powikłania

Zdrowie
Zaburzenia odżywiania dotyczą ok. 5 % populacji. Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny jest zaburzeniem odżywiania najpoważniejszym w swoich skutkach. Podstawowym objawem jest nieprawidłowe postrzeganie swojego ciała tj. ocenianie siebie jako osoby otyłej, które prowadzi do zachowań mających na celu zmniejszenie masy ciała m.in. przez ograniczanie ilości spożywanego pożywienia.
Czytaj artykuł

Grzybica paznokci – objawy i leczenie

Zdrowie
Grzybica paznokci (łac. tinea unguium) jest najczęstszą postacią grzybicy, będącą przyczyną wizyt w gabinetach lekarskich. Najczęstszymi gatunkami grzybów, które prowadzą do choroby są Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Grzybica częściej dotyczy paznokci stóp niż rąk oraz ludzi starszych niż młodszych. Ten ostatni fakt jest często powiązany z zaburzeniami krążenia obwodowego, które częściej występują u osób w starszym wieku.
Czytaj artykuł

Objawy udaru mózgu

Zdrowie
Udar mózgu (często nieprawidłowo nazywany potocznie wylewem) jest to nagłe wystąpienie ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, trwające powyżej 24 godzin, wywołane przyczynami naczyniowymi. Najczęściej występujące objawy udaru mózgu to nagle występujące porażenie lub niedowład jednej połowy ciała, zaburzenia rozumienia mowy lub artykulacji, zaburzenia widzenia, drętwienie połowy ciała, zawroty głowy prowadzące do upadku. W artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje dotyczące tego schorzenia.
Czytaj artykuł

Profilaktyka hipoglikemii, czyli jak uniknąć niedocukrzenia?

Zdrowie
Cukrzyca to choroba metaboliczna, zaliczana do chorób społecznych i cywilizacyjnych, w 2006 uznana przez ONZ za pierwszą niezakaźną epidemię współczesnego świata. Częstość jej występowania na świecie szacuje się na ok. 200 mln. Według danych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Najczęstszą przyczyną obniżenia glikemii jest terapia w przebiegu cukrzycy - najczęściej insuliną.
Czytaj artykuł

Stwardnienie rozsiane – choroba ludzi młodych

Zdrowie
Stwardnienie rozsiane, jedna z najczęstszych przewlekłych chorób neurologicznych w naszej szerokości geograficznej, dotyka głównie osoby między 20. a 40. rokiem życia. Z definicji nie jest to choroba śmiertelna, jednak może doprowadzić w krótkim czasie do niepełnosprawności i obniżenia jakości życia chorego. Obecnie uważa się, że najprawdopodobniej dużą rolę w rozwoju SM odgrywają procesy autoimmunologiczne, jednak nieznany jest czynnik wywołujący ich kaskadę – z tego powodu niemożliwe jest wyleczenie choroby. Można jednak spowalniać i łagodzić jej przebieg.
Czytaj artykuł

Choroby serca – podstawowe objawy

Zdrowie
Choroby układu krążenia należą do najczęstszych przyczyn zgonów ludzi w krajach rozwiniętych. Na występowanie tych chorób często wskazują liczne objawy podmiotowe (tzn. objawy zgłaszane przez pacjenta), dlatego ważne jest aby każdy pacjent, który zauważa u siebie niepokojące symptomy zwrócił się o poradę lekarską do lekarza rodzinnego, a jeżeli okaże się to niezbędne, w dalszej kolejności do kardiologa.
Czytaj artykuł

Guzki zapalne powiek - jęczmień i gradówka

Zdrowie
Guzki zapalne powiek mogą pojawić się u każdego, choć najbardziej narażone są na nie osoby, które mają zespół suchego oka, trądzik różowaty bądź łojotokowe zapalenie skóry, noszą soczewki kontaktowe lub zwyczajnie nie dbają o odpowiednią higienę brzegów powiek. Czym charakteryzują się guzki?
Czytaj artykuł

Rak jądra

Zdrowie
Rak jądra powstaje, gdy komórki budujące jądro zaczynają rosnąć w sposób niekontrolowany. Jest to rzadki rodzaj raka, jednak ze względu na to, że bardzo często występuje u młodych mężczyzn, świadomość społeczna w kwestii tej choroby systematycznie wzrasta.
Czytaj artykuł

Zespół Cushinga - objawy i leczenie

Zdrowie
Zespół Cushinga należy do endokrynopatii, tj. schorzeń układu wewnątrzwydzielniczego. W przypadłości tej istota problemu leży w niewielkich gruczołach, znajdujących się w bliskim sąsiedztwie nerek – nadnerczach. Gruczoły te w warunkach prawidłowych wytwarzają kilka rodzajów hormonów, natomiast u chorych z zespołem Cushinga jedna grupa hormonów - glikokortykosteroidy - produkowana jest w nadmiarze.
Czytaj artykuł
1 3 5 24

Wyszukaj swojego lekarza