Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Zaćma – w jaki sposób się ją leczy?

Zdrowie
Zaćma – w jaki sposób się ją leczy?
Autor:

Przyczyny, objawy i leczenie zaćmy

Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób gałki ocznej. Jakość widzenia u osoby nią dotkniętej stale się pogarsza, aż w końcu możliwe jest tylko rozpoznawanie światła. Jakie sygnały świadczą o zaćmie?

Postać wrodzona i nabyta

Zaćmę, zwaną również kataraktą można podzielić na postać wrodzoną i nabytą. Ta pierwsza występuje już przy urodzeniu lub rozwija się w pierwszych latach życia i najczęściej wynika z zaburzeń genetycznych, spowodowanych uszkodzeniem płodu, np. w następstwie zażywania przez matkę leków.

Zaćma nabyta może rozwinąć się w każdym wieku, choć najczęściej występuje u osób starszych i wynika z naturalnego procesu starzenia się organizmu oraz towarzyszących mu zaburzeń metabolicznych. W młodszym wieku może być następstwem urazów oka, innych chorób oczu lub zażywania niektórych leków.

Objawy zaćmy

U osoby dotkniętej zaćmą soczewka oka staje się coraz bardziej mętna, w wyniku czego ostrość wzroku ciągle się pogarsza. Jednak objawy zaćmy są zależne od typu schorzenia, tj. od ulokowania zmętnienia. Najczęściej występujące to:

  • pogorszone widzenie w jasnym oświetleniu i przy patrzeniu z bliska (zaćma podtorebkowa tylna),
  • pogorszone widzenie w ciemnych pomieszczeniach i o zmroku (zaćma korowa),
  • pogorszone widzenie w jasnym otoczeniu i przy patrzeniu z daleka (zaćma jądrowa).

Do tego zmienia się postrzeganie barw, w jasnym świetle dziennym pojawiają się olśnienia, a wokół źródeł światła mogą być dostrzegane obwódki. Istotnym objawem jest także brak możliwości dobrania szkieł okularowych – niezależnie od użytej mocy widzenie pozostanie nieostre.

Leczenie

Na rynku dostępne są preparaty w postaci kropli do oczu, które mają na celu zahamowanie postępu zaćmy. Jednak ich działanie nie jest udokumentowane naukowo. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny – usunięcie soczewki i wszczepienie nowej, sztucznej. Dzięki temu pacjent szybko odzyskuje sprawność widzenia.

Zabieg ów jest refundowany przez NFZ, choć często pacjent musi po nim nosić okulary, gdyż standardowa soczewka koryguje widzenie tylko albo z daleka, albo z bliska. Możliwe jest jednak skorzystanie – prywatnie - z nowocześniejszych metod leczenia, dzięki którym naprawione zostają wszystkie wady wzroku.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza