Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Wirus Zika – z Afryki na świat

Zdrowie
Wirus Zika – z Afryki na świat
Autor:

Objawy zakażenia

Wirus Zika został pierwszy raz wykryty kilkadziesiąt lat temu w Afryce. Niedawno jego obecność została stwierdzona również w Ameryce Południowej i od tamtego czasu wirus zaczyna się rozprzestrzeniać. Co warto o nim wiedzieć?

Komary

Wirus Zika, początkowo obecny tylko w Afryce, z czasem rozprzestrzenił się na część Azji i region Pacyfiku. Następnie dotarł do Ameryki Południowej i Środkowej. Ostatnio odnotowany został również przypadek zachorowania w USA, u osoby wracającej z Ameryki Łacińskiej.

Wirus Zika rozprzestrzenia się coraz szybciej – od momentu wykrycia go w Brazylii w 2014 roku doszło tam do ponad miliona zakażeń. Wirus dostaje się do organizmu po ukąszeniu przez komary, lecz badania sugerują, że do zarażenia może dojść również poprzez stosunek płciowy.

Mikrocefalia?

Najczęściej występującymi objawami powodowanej przez wirus gorączki Zika są:

  • wysoka temperatura,
  • wysypka,
  • bóle mięśni i stawów,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek.

Symptomy pojawiają się zwykle po ok. 2-9 dniach od ugryzienia i występują średnio u co czwartej zakażonej wirusem osoby. Objawy ustępują po ok. tygodniu. Poważne problemy zdrowotne – a nawet zgon - mogą jednak wystąpić u osób o obniżonej odporności i chorych na równoległe ciężkie schorzenia.

Wirus jest także niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Choć są to informacje niepotwierdzone, sugeruje się, że wirus może powodować małogłowie u dzieci (mikrocefalię). Związek ten nie został jeszcze udowodniony naukowo, lecz od czasu przybycia wirusa do Brazylii (2014 r.) zaobserwowano tam ponad 3000 przypadków mikrocefalii u noworodków, choć wcześniej było to nie więcej niż 200 rocznie.

Leczenie i profilaktyka

Nie istnieje szczepionka przeciw wirusowi Zika ani też lekarstwo na gorączkę wywoływaną przez ten mikroorganizm. Z tego powodu leczenie sprowadza się do łagodzenia objawów, np. przy pomocy leków przeciwgorączkowych. Zaleca się również spożywanie dużej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia.

Choroba w chwili obecnej nie pojawiła się w naszym regionie. Jednak istnieje ryzyko jej wystąpienia – może zostać przywieziona przez osoby wracające z rejonów, w których gorączka Zika jest obecna; podobnie trafiła do USA. Aby się nie zarazić, warto przestrzegać zasad profilaktyki podczas podróży do takich krajów. Profilaktyka obejmuje noszenie ubrań zasłaniających skórę, używania moskitier oraz środków odstraszających komary. Warto również przed wyjazdem – najlepiej kilka tygodni wcześniej - skonsultować się z lekarzem. Pozwoli to na zastosowanie zalecanych przez specjalistę metod zapobiegania chorobie.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza