Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Świnka - nie tylko u dzieci

Zdrowie
Świnka - nie tylko u dzieci
Autor:

Choroba mogąca prowadzić do bezpłodności

Świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic, jest chorobą, która w Polsce występuje coraz rzadziej, z uwagi na powszechne szczepienia. Jednak w dalszym ciągu można się nią zarazić – obowiązkowe szczepienie funkcjonuje od stosunkowo niedawna. Jak przebiega ta choroba i jakie może mieć powikłania?

Zakażenie

Do zakażenia wirusem świnki może dochodzi drogą kropelkową, ale to nie jedyny sposób – zarazić się można także przez kontakt ze śliną chorego, np. pozostałą na używanych wcześniej przez niego naczyniach. Wirus rozwija się w organizmie zazwyczaj ok. 2-3 tygodnie. Co ważne, chory może zarażać innych jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów nagminnego zapalenia przyusznic.

Objawy

Wirus atakuje ślinianki przyuszne, zazwyczaj prowadząc do ich opuchlizny. W wyniku tego chory odczuwa ból podczas jedzenia, dlatego też ważne jest podawanie mu pokarmów w formie płynnej i półpłynnej. Jednak nawet wtedy mogą pojawić się nieprzyjemne doznania, związane ze zwiększoną produkcją śliny. U osoby dotkniętej tym schorzeniem obserwuje się też wzrost temperatury ciała, powiązany często z powiększającą się opuchlizną ślinianek, a niekiedy występują objawy podobne do grypy. Wszystkie symptomy świnki nasilają się przez 3-4 dni, a potem zaczynają ustępować. Warto jednak zaznaczyć, że u ok. jednej czwartej osób schorzenie przebiega bez widocznych objawów zewnętrznych.

Leczenie

Nie istnieje leczenie przyczynowe świnki – w terapii zmniejsza się jedynie jej objawy. I tak: chorego należy odizolować od otoczenia na co najmniej 10 dni, aby nie zarażał innych. Jak zostało wspomniane wcześniej, wskazane jest podawanie mu posiłków w formie półpłynnej lub płynnej, co zmniejsza ból związany z jedzeniem. Ponadto, powinien przyjmować duże ilości płynów. Złagodzeniu objawów służą również leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a niektórym osobom pomaga ogrzewanie ślinianek, np. poprzez owinięcie szyi szalikiem.

Powikłania

Świnka jest chorobą, którą przechodzi się raz w życiu; przypadki ponownego zachorowania zdarzają się niezmiernie rzadko. Wirus może spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub narządów wewnętrznych, a u chłopców dodatkowo może doprowadzić do zapalenia jądra. I o ile przed zakończeniem wieku dojrzewania to ostatnie powikłanie nie jest szczególnie groźne, o tyle u dorosłych mężczyzn konsekwencją może być bezpłodność. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zaatakowane zostały oba jądra.

Szybki kontakt

Po wystąpieniu pierwszych objawów warto od razu wyizolować chorego i skontaktować się z lekarzem. Dzięki temu, choć świnka rzadko ma groźne powikłania, można jeszcze bardziej zminimalizować ich ryzyko.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza