Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Steroidy anaboliczne

Fitness i sport
Steroidy anaboliczne
Autor:

Steroidy anaboliczne - więcej zalet czy wad?

Choć każdy z nas słyszał, że steroidy anaboliczne są szkodliwe dla organizmu, wielu młodych adeptów kulturystyki rozgląda się za tą formą wspomagania treningu. Czy słusznie?

Steroidy (sterydy) anaboliczne są popularne w kręgach zawodowych kulturystów, często również zażywają je amatorzy, głodni szybkiego wzrostu masy mięśniowej. Warto więc poznać kilka faktów na ich temat.

Masa, masa, masa

Niewątpliwe dzięki steroidom mięśnie rosną niebywale szybko, już po niewielkiej ilości treningu. Jest to korzystne z punktu widzenia kulturysty, którego celem jest nabranie jak największej masy mięśniowej. Steroidy anaboliczne stymulują bowiem produkcję nowych komórek mięśniowych w odpowiedzi na trening siłowy, w tempie przewyższającym naturalne możliwości organizmu.

Co na to układ hormonalny?

Zalety stosowania steroidów jako środka wspomagającego przyrost masy mięśniowej kończą się na przyroście masy. Natomiast układ hormonalny zaczyna funkcjonować nieprawidłowo już po pierwszych dawkach. W obliczu zwiększonej ilości testosteronu pochodzącej z zewnątrz, ciało nie musi produkować tego hormonu we własnym zakresie, więc tego nie robi. W wyniku tego dochodzi do skurczenia – nieużywanych już – naturalnych fabryk testosteronu, czyli jąder. Inną cechą charakterystyczną dla mężczyzn wspomagających się steroidami anabolicznymi jest ginekomastia, czyli wykształcenie się kobiecych piersi.

Długofalowe przyjmowanie takich środków wspomagających czyni nieodwracalne spustoszenia w organizmie i po odstawieniu steroidów konieczne jest przyjmowanie dodatkowych leków przez długi czas, jeżeli nie przez całe życie.

Chcę być silniejszy!

Wiele osób zażywa również tego typu środki, w nadziei na uzyskanie przyrostu siły. Istotnie, taki przyrost następuje, natomiast zażywanie steroidów anabolicznych w tym celu wynika często z niezrozumienia sposobu, w jaki ciało ludzkie tę siłę wytwarza.

Siła, jaką są w stanie wygenerować mięśnie, wynika z umiejętności pobudzania komórek mięśniowych przez układ nerwowy. Jeżeli więc przeciętna osoba jest w stanie aktywować podczas wysiłku 20% tych komórek, stawiając tylko na przyrost masy będzie w dalszym ciągu korzystać z takiej samej części swoich mięśni, nie potrafiąc ich użyć w wydajniejszy sposób.

Z punktu widzenia czystej siły lepiej ćwiczyć więc umiejętność pobudzania większej części mięśni niż dążyć wyłącznie do przyrostu masy. Innymi słowy – jeżeli teraz jesteśmy w stanie używać 20% komórek mięśniowych, tylko poprzez przyuczenie układu nerwowego do używania 40% z nich będziemy dwukrotnie silniejsi.

Kiedy stosować?

Steroidy można stosować wyłącznie w wyniku zalecenia lekarskiego, w przypadku chorób, które wymagają takiej terapii. Natomiast nie należy używać ich jako środka wspomagającego efekty treningowe, przynoszą bowiem organizmowi więcej szkód niż pożytku, niszcząc zdrowie. A zdrowie powinno być pierwszym i najważniejszym celem każdej naszej aktywności fizycznej.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza