Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Pigułka na popęd seksualny dla... kobiet

Informacje
Pigułka na popęd seksualny dla... kobiet
Autor:

Zgoda na dopuszczenie do sprzedaży

Amerykańska Federalna Administracja ds. Leków i Żywności wydała zgodę na dopuszczenie do sprzedaży pigułki, która ma zwiększyć popęd seksualny u kobiet. We wcześniejszych latach organizacja ta dwukrotnie odrzuciła wniosek.

Addyi

Lek Addyi dedykowany jest kobietom, które nie przeszły jeszcze menopauzy, a cierpią na zaburzenia popędu seksualnego. Preparat ma być dostępny w sprzedaży od połowy października, ale lekarze wypisujący recepty oraz sprzedające preparat apteki będą musiały spełnić dodatkowe warunki. W przypadku lekarzy – będzie to internetowy test znajomości skutków ubocznych, a apteki muszą posiadać specjalne zezwolenie.

Kontrowersje

Dopuszczenie do sprzedaży leku budzi kontrowersje. Z jednej strony – producenci twierdzą, że preparat będzie oddziaływać na produkowane przez mózg związki chemiczne, co ma prowadzić do zwiększenia popędu seksualnego u kobiet. Jednak, co podkreślają przeciwnicy leku, nie będzie działać on jak tradycyjna Viagra. Zaobserwowanie jakichkolwiek efektów możliwe będzie bowiem dopiero po regularnym przyjmowaniu medykamentu przez długi czas. Ponadto, osoby sprzeciwiające się wprowadzeniu preparatu twierdzą, że jest to w istocie lek psychiatryczny, a więc jego systematyczne zażywanie będzie obarczone sporym ryzykiem.

Do trzech razy sztuka

Federalna Agencja ds. Leków i Żywności dwukrotnie odrzuciła wniosek o dopuszczenie leku do sprzedaży. Powodem były szkodliwe skutki uboczne, także skuteczność medykamentu pozostawiała wiele do życzenia. Teraz jednak zgoda została wydana, a preparat będzie wprowadzony do obrotu już za dwa miesiące.

Na opakowaniu medykamentu mają znaleźć się adnotacje o możliwych skutkach ubocznych oraz ostrzeżenia o prawdopodobnych komplikacjach w przypadku połączenia z alkoholem lub innymi lekami. Również lekarze mają zostać wyedukowani w tym zakresie, o czym zostało wspomniane wcześniej, aby móc uświadamiać pacjentki, które będą chciały podjąć się terapii. Jednak lekowi nie wróży się takiego sukcesu, jakie odniosły preparaty dla mężczyzn – te drugie nie wymagają bowiem dugotrwałego, regularnego przyjmowania przed pojawieniem się efektów.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza