Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Paradontoza – wstęp do wypadania zębów

Zdrowie
Paradontoza – wstęp do wypadania zębów
Autor:

Jakie są przyczyny paradontozy?

Paradontoza to choroba, która zwykle zaczyna się po 35. roku życia. Jednak mogą na nią zapaść również młodsze osoby. Co jest przyczyną paradontozy i w jaki sposób można się przed nią uchronić?

Drobnoustroje

Paradontoza powstaje jako wynik gromadzenia się płytki nazębnej. Ta, składająca się głównie z drobnoustrojów i resztek jedzenia, powstaje w naturalny sposób i ciężko ją usunąć nawet poprzez dokładne szczotkowanie zębów. Gromadząca się płytka zaczyna zamieniać się w kamień, a następnie rozrasta się coraz bardziej w kierunku korzenia, podrażniając dziąsła i z czasem powodując ich obkurczenie się.

Krwawienie i nie tylko

W wyniku postępującego rozwoju kamienia nazębnego szyjki zębów zostają odsłonięte, przez co zęby stają się wrażliwe na zimno i ciepło, a także np. na kwaśne potrawy. Zaczyna pojawiać się ból, oddech staje się nieprzyjemny, a przy każdym szczotkowaniu można zaobserwować krwawienie. Z czasem zęby są tak bardzo odsłonięte, że zaczynają się ruszać, a w konsekwencji – wypadać.

Zaniedbana higiena

Krąży mit, że paradontoza ma głównie podłoże genetyczne. Jednak nie jest to prawdą: podstawową przyczyną jest zaniedbanie higieny jamy ustnej – rzadkie, niedokładne mycie zębów, sporadyczne wizyty u stomatologa. Na powstanie schorzenia wpływ ma również dieta uboga w witaminę C, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, wady zgryzu, alkohol i papierosy.

Leczenie i profilaktyka

Metody leczenia paradontozy są dobierane zależnie od stopnia zaawansowania choroby. Mogą to być standardowe zabiegi dentystyczne, jak i te z zakresu chirurgii stomatologicznej. Jednak najważniejsza jest profilaktyka – dbanie o higienę jamy ustnej czy stosowanie odpowiedniej diety. A także regularne wizyty u stomatologa, kilka razy w roku. Podczas takich wizyt lekarz dentysta usunie kamień nazębny, a także będzie w stanie określić, czy paradontoza zaczęła się rozwijać. To właśnie bowiem wczesne wykrycie choroby daje największe szanse na zachowanie własnych zębów.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza