Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Osobowość borderline

Zdrowie
Osobowość borderline
Autor:

Czym charakteryzuje się osobowość borderline?

Osoby z zaburzeniem borderline często nie zdają sobie sprawy z tego, że są chore. Uważają, podobnie jak bliscy im ludzie, że ich zachowanie to po prostu część osobowości. W rzeczywistości jednak schorzenie to może zostać skutecznie wyleczone.

Cechy charakterystyczne

Osobowość borderline charakteryzuje się wysoką niestabilnością emocjonalną. Najogólniej ujmując – zaburzenie to przejawia się skrajnymi stanami, bez zachowań „pomiędzy”. Chory może być albo bardzo szczęśliwy, albo w skrajnej depresji, a na domiar wszystkiego zmiana emocjonalna jest w stanie nastąpić gwałtownie, w jednej chwili. Charakterystyczne są również wybuchy gniewu oraz zachowania destrukcyjne. Często występuje niekontrolowane wydawanie pieniędzy, nadużywanie alkoholu bądź narkotyków, samookaleczanie czy próby samobójcze.

Dodatkowo, osoby dotknięte tym schorzeniem mają trudność ze zbudowaniem relacji z innymi ludźmi. Prowadzi to do odsuwania innych od siebie, w związku z czym często chorzy pozostają samotni. Z drugiej strony – życie z osobą cierpiącą na borderline również nie należy do łatwych, z uwagi choćby na częste zmiany nastroju.

Problemy z diagnozą

Ostateczną diagnozę stawia lekarz psychiatra. Jednak nie zawsze jest to łatwe zadanie. Z uwagi na podobieństwo pewnych objawów, zaburzenie to może być niekiedy łatwo pomylone z nerwicą czy schizofrenią. Ponadto, chorzy zgłaszają się często na terapię dopiero wtedy, gdy przez swoje zachowanie pojawią się u nich inne zaburzenia, np. fobie czy alkoholizm.

Nie są również znane do końca przyczyny rozwoju tego typu osobowości. Psychologowie wskazują jako możliwe takie czynniki, jak traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa czy skłonność dziedziczną. Niemniej, badania w tej kwestii ciągle trwają.

Terapia

Osobowość borderline jest wyleczalna. Pomocna będzie psychoterapia, trwająca czasami wiele lat, lecz w wielu przypadkach bardzo skuteczna, a także leczenie farmakologiczne. Jednak zdecydowanie najwięcej zależy od samego pacjenta i jego chęci prowadzenia normalnego życia.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza