Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Odwarstwienie siatkówki – kto jest na nie narażony?

Zdrowie
Odwarstwienie siatkówki – kto jest na nie narażony?
Autor:

Czynniki ryzyka odwarstwienia siatkówki

Odwarstwienie siatkówki wymaga błyskawicznej interwencji lekarskiej – szybko może bowiem doprowadzić do ślepoty. Na czym polega ta przypadłość i po czym można ją rozpoznać?

Mechanizm powstawania

Znajdująca się w na wewnętrznych ścianach gałki ocznej siatkówka jest jedną z najważniejszych części oka – to ona bowiem zawiera fotoreceptory. Do siatkówki przylega ciało szkliste, które z wiekiem oddziela się od niej. Niekiedy, np. w wyniku urazów mechanicznych, oddzielające się ciało szkliste może spowodować przedarcie lub otwór w siatkówce i wtedy dochodzi do zaburzeń widzenia.

Objawy odwarstwienia siatkówki

Często występującym objawem odwarstwienia siatkówki jest pojawienie się błysków (zarówno w dzień, jak i w nocy). Do tego zaczynają być widoczne ciemne plamki przed oczami. Plamki te pojawiają się u każdej osoby wraz z wiekiem, jednak w przypadku odwarstwienia siatkówki ich ilość przyrasta w dość dużym tempie.

O postępującej utracie wzroku świadczy występowanie ubytków w polu widzenia, w postaci widzianych większych plam. Ubytki zaczynają się zwykle pojawiać na obrzeżach pola widzenia. Ponadto, jeżeli wraz z odwarstwieniem siatkówki doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych w oku, pacjent może mieć wrażenie obserwowania czarnego deszczu.

Narażeni

Na odwarstwienie siatkówki narażeni są krótkowidze. Zwiększone ryzyko występuje u osób, których wada wzroku jest większa niż -4 dioptrie; w tym przypadku uszkodzenie oka może nastąpić nawet przy średnim wysiłku fizycznym.

Odwarstwienie siatkówki częściej pojawia się u osób po 50. roku życia – z tego powodu ci, którzy osiągnęli ten wiek, powinni regularnie poddawać się badaniom wzroku. Monitorować stan wzroku powinny również osoby, które doznały wcześniej odwarstwienia siatkówki. Zaobserwowano także, że zwiększone ryzyko odwarstwienia występuje u wcześniaków, osób chorych na AZS, a także u tych, którzy doznali urazu głowy lub oka. Pewną rolę odgrywa też uwarunkowanie genetyczne.

Terapia odwarstwienia siatkówki

Jeżeli doszło jedynie do przedarcia, a nie odwarstwienia siatkówki, w leczeniu stosowana jest krioterapia bądź metoda laserowa. W tym przypadku leczenie jest skuteczne i powoduje poprawę wzroku. Natomiast jeśli pojawiło się odwarstwienie, stosowane są metody operacyjne, np. witrektomia. O doborze sposobu leczenia decyduje po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz okulista.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza