Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Niedoczynność tarczycy

Zdrowie
Niedoczynność tarczycy
Autor:

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to schorzenie występujące kilka razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Na chorobę tę cierpi kilka procent populacji, a ryzyko zapadnięcia na nią rośnie wraz z wiekiem. Choć schorzenie jest powodowane przez niedobór hormonów, które są produkowane przez tarczycę, bywa ciężkie do zdiagnozowania.

Przyczyny

Niedoczynność tarczycy możemy podzielić na trzy rodzaje, zależnie od przyczyny jej powstania. Pierwsza z nich to niedoczynność pierwotna. Najczęściej ma związek z chorobą Hashimoto, która polega na błędnej reakcji immunologicznej organizmu – wytwarzane są przeciwciała, atakujące białka tarczycowe, w wyniku czego upośledzona zostaje zdolność do syntezy hormonów tarczycy. To prowadzi do niedoboru tych hormonów, a w konsekwencji rozwija się niedoczynność. Przyczyny mogą również leżeć w niedoborze jodu czy chirurgicznym wycięciu tarczycy, ale rozwój schorzenia jest też niekiedy konsekwencją innych zapaleń tarczycy, np. zapalenia poporodowego.

Drugi rodzaj to niedoczynność wtórna. Jest ona konsekwencją niedoczynności przysadki i związanym z nią niedoborem hormonu TSH, który to pobudza tarczycę do produkcji hormonów. Tutaj przyczyny mogą tkwić w urazie lub guzie przysadki.

Trzecim rodzajem jest niedoczynność trzeciorzędowa. Ta wynika z niedoczynności podwzgórza, który nie pobudza odpowiednio przysadki do stymulacji tarczycy. Sytuacja ta jest rzadka, a najczęściej występującym jej powodem są guzy podwzgórza czy sarkoidoza.

Objawy

Objawy zwykle mają związek ze spowolnieniem procesów metabolicznych w organizmie. U chorych następuje wzrost masy ciała, są oni także senni, często mają zaparcia. Spada również koncentracja. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania. Często pojawiają się nieprawidłowości w pracy innych układów, objawiające się bólami mięśni i stawów czy suchością skóry.

Leczenie

Terapia opiera się głównie na podawaniu choremu substytutów hormonów tarczycy. Pacjent otrzymuje leki zawierające tyroksynę. Choć leczenie jest długotrwałe, jednak jeżeli zostaje wcześnie podjęte, przynosi zwykle bardzo dobre rezultaty. W dużej części przypadków objawy spowodowane niedoczynnością tarczycy ustępują prawie zupełnie. Warto zaznaczyć, że niezmiernie ważne jest szybkie wykrycie choroby, a co za tym idzie – szybkie podjęcie leczenia. Tylko wtedy istnieje bowiem szansa uniknięcia nieodwracalnych zmian w organizmie.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza