Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Najczęściej występująca alergia skórna

Zdrowie
Najczęściej występująca alergia skórna
Autor:

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Ludzka skóra pełni ważną funkcję – jest barierą ochronną, zapobiegającą przenikaniu do organizmu drobnoustrojów czy alergenów. Jednak u niektórych ludzi kontakt z alergenami kończy się stanem zapalnym skóry i charakterystycznymi objawami.

Wczesny rozwój

Atopowe zapalenie skóry (AZS) rozwija się najczęściej już w wieku dziecięcym – w prawie 90% przypadków pojawia się przed ukończeniem piątego roku życia - i występuje nieco częściej u dziewczynek. Obecnie uważa się, że choroba ma podłoże genetyczne, gdyż częściej można ją zaobserwować u dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców jest alergikiem. Atopowe zapalenie skóry zwykle występuje wraz z innymi chorobami alergicznymi, np. katarem siennym czy astmą.

Do rozwoju choroby przyczyniają się także inne czynniki. Należą do nich: ekspozycja na alergeny, stopień zanieczyszczenia środowiska, a nawet warunki klimatyczne. Według niektórych teorii, bodźcem dla pojawienia się objawów może być również przesadne dbanie o higienę, które może niszczyć naturalną warstwę ochronną skóry.

Objawy zależne od wieku

Objawy atopowego zapalenia skóry są zależne od wieku osoby dotkniętej chorobą. U dzieci do ok. drugiego roku życia obserwowane są zwykle pęcherzyki bądź strupy z sączącą się wydzieliną na twarzy i głowie. W późniejszym okresie występują łuszczące się grudki na wewnętrznych stronach kolan, nadgarstków czy łokci. Natomiast u dorosłych zmiany skórne obejmują głównie stopy i dłonie, kark oraz twarz.

Do kolejnych objawów należy zaczerwienienie oraz nadmierne wysuszenie skóry. Powoduje to zwykle uczucie swędzenia, często nie dające spokoju, a w nocy powodujące odruchowe drapanie skóry.

Do lekarza!

Atopowe zapalenie skóry ustępuje u ok. 40% osób, które w dzieciństwie borykały się z tą chorobą. Jednak nawet nie występowanie objawów przez długi czas nie gwarantuje, że nie pojawią się one w przyszłości. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim nawilżaniu i natłuszczaniu skóry, nie noszeniu szorstkich, obcisłych czy zbyt ciepłych ubrań, unikaniu kontaktu z alergenami.

Warto również wybrać się dermatologa lub alergologa. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie leki, łagodzące objawy choroby. Te co prawda nie wyleczą na stałe schorzenia, jednak są w stanie znacznie podnieść komfort życia.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza