Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

CrossFit – trening idealny?

Fitness i sport
CrossFit – trening idealny?
Autor:

Wady i zalety CrossFitu

Niezwykle popularne treningi CrossFit przez swych zwolenników uważane są za najlepszą formę aktywności fizycznej, dzięki której można zyskać wszystko – począwszy od siły, poprzez masę, do rzeźby, kondycji i sprawności włącznie. Czy rzeczywiście deklasuje on wszystkie inne struktury treningowe?

Wszystko w pakiecie

CrossFit jest świetną formą wysiłku – wykonywane z wysoką intensywnością ćwiczenia poprawiają naszą wydolność i pozwalają zgubić niechcianą tkankę tłuszczową. Zyskujemy wysportowaną sylwetkę, a od wykonywania podstawowych, wielostawowych ćwiczeń wzrasta siła funkcjonalna, czyli taka, która przyda się nie tylko w wyciskaniu na ławce. Dzięki zróżnicowanym treningom, aktywność ta oferuje rozwój sprawności sportowej w każdym kierunku, bez utraty mobilności, jak to ma często miejsce przy samym treningu kulturystycznym.

Ciemna strona

CrossFit nie jest jednak treningiem dla każdego i przed jego rozpoczęciem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Nie mogą go uprawiać szczególnie ludzie, mający problemy z układem krążenia bądź dużą otyłością. Ponadto, osoby powracające do treningu po długiej przerwie i nowicjusze w kwestii aktywności fizycznej powinni zacząć od łagodniejszych form sportu, aby wzmocnić ciało i przyzwyczaić się do wysiłku.

Bardzo dużym minusem tego treningu jest również fakt, iż skutkuje on często kontuzjami, powodowanymi zmęczeniem i wynikającym z niego spadkiem jakości technicznej ruchu. Szczególnie narażone są tutaj stawy - urazy kolan są niezwykle częste. O ile ćwiczenia z masą ciała są mniej kontuzjogenne, z uwagi na mniejsze obciążenia przechodzące przez organizm, o tyle kilkanaście powtórzeń w jednej serii w takich ćwiczeniach jak martwy ciąg jest niemal gwarancją urazu – tracimy koncentrację na poprawnym ruchu, a w utrzymaniu prawidłowej postawy nie mogą pomóc mięśnie stabilizujące, które męczą się dużo szybciej niż te odpowiedzialne za ruch dynamiczny. Pamiętajmy bowiem, że kontuzje głównie biorą się nie z używanego tonażu, a z nieprawidłowej techniki, często wynikającej ze zmęczenia.

Cele

Wybór formy treningu należy dopasować do celów osobistych: jeżeli chcesz mieć maksymalną masę mięśniową, wybierz kulturystykę. Jeżeli chcesz zbudować maksymalną siłę w wyciskaniu na ławce, wybierz trójbój siłowy. A jeżeli chcesz zyskać ogólne wysportowanie i kondycję, możesz śmiało wybrać CrossFit. Pamiętaj jednak, że w każdej formie aktywności należy zachować rozsądek.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza