Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Poradnik medyczny

Profilaktyka hipoglikemii, czyli jak uniknąć niedocukrzenia?

Zdrowie
Cukrzyca to choroba metaboliczna, zaliczana do chorób społecznych i cywilizacyjnych, w 2006 uznana przez ONZ za pierwszą niezakaźną epidemię współczesnego świata. Częstość jej występowania na świecie szacuje się na ok. 200 mln. Według danych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Najczęstszą przyczyną obniżenia glikemii jest terapia w przebiegu cukrzycy - najczęściej insuliną.
Czytaj artykuł

Steroidy anaboliczne

Fitness i sport
Choć każdy z nas słyszał, że steroidy anaboliczne są szkodliwe dla organizmu, wielu młodych adeptów kulturystyki rozgląda się za tą formą wspomagania treningu. Czy słusznie?
Czytaj artykuł

Stwardnienie rozsiane – choroba ludzi młodych

Zdrowie
Stwardnienie rozsiane, jedna z najczęstszych przewlekłych chorób neurologicznych w naszej szerokości geograficznej, dotyka głównie osoby między 20. a 40. rokiem życia. Z definicji nie jest to choroba śmiertelna, jednak może doprowadzić w krótkim czasie do niepełnosprawności i obniżenia jakości życia chorego. Obecnie uważa się, że najprawdopodobniej dużą rolę w rozwoju SM odgrywają procesy autoimmunologiczne, jednak nieznany jest czynnik wywołujący ich kaskadę – z tego powodu niemożliwe jest wyleczenie choroby. Można jednak spowalniać i łagodzić jej przebieg.
Czytaj artykuł

Choroby serca – podstawowe objawy

Zdrowie
Choroby układu krążenia należą do najczęstszych przyczyn zgonów ludzi w krajach rozwiniętych. Na występowanie tych chorób często wskazują liczne objawy podmiotowe (tzn. objawy zgłaszane przez pacjenta), dlatego ważne jest aby każdy pacjent, który zauważa u siebie niepokojące symptomy zwrócił się o poradę lekarską do lekarza rodzinnego, a jeżeli okaże się to niezbędne, w dalszej kolejności do kardiologa.
Czytaj artykuł

Guzki zapalne powiek - jęczmień i gradówka

Zdrowie
Guzki zapalne powiek mogą pojawić się u każdego, choć najbardziej narażone są na nie osoby, które mają zespół suchego oka, trądzik różowaty bądź łojotokowe zapalenie skóry, noszą soczewki kontaktowe lub zwyczajnie nie dbają o odpowiednią higienę brzegów powiek. Czym charakteryzują się guzki?
Czytaj artykuł

Czy wiesz, co jesz? O produktach tylko udających zdrowe

Dieta
Powszechnie wiadomo, że codzienna dieta współczesnego Europejczyka często nie należy do najzdrowszych. W świecie pośpiechu brakuje czasu na racjonalne żywienie, w dodatku niezdrowe produkty często są łatwiej dostępne, ładniej zapakowane i smaczniejsze. Każdy wie, że unikanie warzyw, kolorowe napoje, potrawy typu fast food nie mają nic wspólnego z prawidłową dietą. Jednak na półkach sklepowych znajdują się również produkty, które często uchodzą za neutralne lub wręcz korzystne dla zdrowia, a w rzeczywistości wcale takie nie są.
Czytaj artykuł

Najlepsza dieta na odchudzanie

Dieta
Chcesz zgubić kilka kilogramów? Zastanawiasz się, z której diety skorzystać – 1000 kcal, frutariańskiej, wegetariańskiej, a może kopenhaskiej? Oto, co należy wiedzieć o wyborze odpowiedniej diety.
Czytaj artykuł

Witamina D dla dorosłych i dla dzieci. O korzystnym, wielokierunkowym działaniu na organizm

Dieta
Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Główne jej działanie polega na regulacji gospodarki wapniowo–fosforanowej organizmu, co odbywa się poprzez wpływ na jelita, kości i nerki, a niedobór witaminy D jest głównym czynnikiem rozwoju krzywicy, osteoporozy i osteomalacji. Nie jest to jednak jedyna funkcja witaminy D. Wyniki badań pokazują, że witamina D ma zdolność wielokierunkowego, korzystnego działania na układ immunologiczny.
Czytaj artykuł

Rak jądra

Zdrowie
Rak jądra powstaje, gdy komórki budujące jądro zaczynają rosnąć w sposób niekontrolowany. Jest to rzadki rodzaj raka, jednak ze względu na to, że bardzo często występuje u młodych mężczyzn, świadomość społeczna w kwestii tej choroby systematycznie wzrasta.
Czytaj artykuł
1 3 5 7 31

Wyszukaj swojego lekarza