Zespół cieśni nadgarstka

ang. Carpal tunnel syndrome

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, w którym dochodzi do zwyrodnienia troczka zginaczy ("taśmy" łącznotkankowej), zamykającej kanał nadgarstka. Przez kanał ten przechodzą ścięgna mięśni zginaczy oraz nerw pośrodkowy. Zwyrodniały troczek zwiększa objętość i uciska na nerw pośrodkowy, dając objawy chorobowe. Schorzenie rozwija się zazwyczaj w ręce dominującej i dotyka trzy razy częściej kobiet niż mężczyzn.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyna powstania zespołu cieśni nadgarstka w ponad 90% przypadków jest nie do końca znana, choć wiadomo, że jego rozwojowi sprzyja wykonywanie powtarzających się czynności, które przeciążają rękę, np. praca przy komputerze bądź sport. Do pozostałych przyczyn należą zaburzenia hormonalne, choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów), urazy w obrębie nadgarstka (zwichnięcia, złamania), cukrzyca. Powstaniu schorzenia mogą również sprzyjać guzy, które rozwiną się w kanale nadgarstka.


Objawy

  • drętwienie palców rąk
  • nasilenie się objawów ZCN
  • osłabienie mięśni kłębu
  • parestezje palców rąk
  • zaburzenia czucia w rękach

Leczenie

We wczesnym stadium choroby stosuje się unieruchomienie ręki, fizjoterapię oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Istnieje również możliwość wstrzykiwania do kanału nadgarstka glikokortykosteroidów. W zaawansowanych przypadkach leczenie odbywa się zabiegowo – metodą endoskopową lub otwartą przecina się więzadło poprzeczne w kanale nadgarstka.


Sugerowany specjalista