Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Zatrucia

Schorzenia wywołane przez substancje trujące, które zostały wchłonięte do organizmu w szkodliwej dla niego dawce.

  • Zatrucie alkoholem etylowym

    ang. Alcohol intoxication

    Alkohol etylowy jest substancją, która bardzo szybko i skutecznie wchłania się w przewodzie pokarmowym i przenika do krwi. O ile spożywanie niskoprocentowych lub rozcieńczonych wysokoprocentowych alkoholi nie niesie ze sobą wysokiego ryzyka zatrucia, o tyle ryzyko to wzrasta w przypadku picia alkoholi wysokoprocentowych, jak wódka, whisky czy koniak, zwłaszcza wtedy, gdy są one spożywane w bardzo szybkim tempie. Ponadto, oprócz objawów takich jak drgawki, śpiączka czy zaburzenia oddychania i krążenia, alkohol może również maskować objawy jednoczesnego urazu głowy, stanowi też groźną mieszankę w połączeniu z lekami (np. nasennymi).

    czytaj więcej »

  • Zatrucia benzodiazepinami (Zatrucie lekami uspokajającymi i nasennymi)

    ang. Benzodiazepines intoxication

    Benzodiazepiny to jedne z najczęściej przepisywanych leków. Wykorzystywane są z uwagi na fakt, iż wpływają depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, przez co mają bardzo szerokie działanie: uspokajające, przeciwlękowe, ułatwiające zasypianie, a także przeciwpadaczkowe. Mimo wysokiego bezpieczeństwa, są one powodem największego odsetku zatruć lekami. Przyjmowane są bowiem w niektórych przypadkach w celach samobójczych bądź prowokacyjnych. Choć same objawy przedawkowania mogą być łagodne i przypadki śmierci są bardzo rzadkie, benzodiazepiny mogą być niebezpieczne w połączeniu z alkoholem lub innymi lekami działającymi w podobny sposób.

    czytaj więcej »

  • Zatrucie amfetaminą

    ang. Amphetamine intoxication

    Amfetamina to substancja psychoaktywna, oddziałująca pobudzająco na korę mózgową oraz układ nerwowy współczulny. Osoba będąca pod jej wpływem odczuwa złudne wrażenie posiadania większej ilości energii, co grozi wyczerpaniem organizmu, skłonna jest również do bardzo ryzykownych zachować oraz przestaje być krytyczna w stosunku do siebie. Przyjęcie wysokiej dawki prowadzi do ostrego zatrucia, które objawia się m.in. drgawkami, dusznością i bezsennością. Natomiast przy bardzo ostrym zatruciu powikłaniem może być stan skrajnego wyczerpania organizmu, wraz z zaburzeniem rytmu serca oraz utratą świadomości, a w konsekwencji śmierć w wyniku porażenia układu oddechowego. Jednak nawet jeżeli w wyniku zażywania amfetaminy nie dojdzie do zatrucia wymagającego interwencji lekarskiej, przyjęcie tego narkotyku może doprowadzić do pojawienia się psychozy amfetaminowej.

    czytaj więcej »

  • Zatrucie muchomorem sromotnikowym

    ang. Amanita phalloides intoxication

    Muchomor sromotnikowy to jeden z najbardziej trujących grzybów na świecie. Występuje również w Polsce. Ze względu na swój wygląd, bywa mylony z takimi grzybami jadalnymi, jak kurka zielonka. Ponadto nie sprawia wrażenia niebezpiecznego z uwagi na swój łagodny smak. Grzyb ten zawiera toksyny niszczące wątrobę oraz nerki, a także powodujące dolegliwości żołądkowo-jelitowe w początkowym etapie zatrucia, takie jak silne biegunki, wymioty, bóle brzucha. Toksyny te są odporne na wysokie temperatury, a więc długie gotowanie czy smażenie grzyba nie spowoduje ich zneutralizowania. W przypadku podejrzenia zatrucia tym muchomorem należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej, gdyż nawet niewielkie dawki toksyn mogą prowadzić do zgonu – szacuje się, że jeden średniej wielkości muchomor sromotnikowy może zabić 2-3 dorosłe osoby.

    czytaj więcej »

  • Zatrucie LSD (Zatrucie kwasem, Zatrucie dietyloamidem kwasu lizergowego)

    ang. Intoxication from LSD

    LSD, czyli dietyloamid kwasu lizergowego, potocznie nazywany kwasem, to jeden z najtańszych, a co za tym idzie najpopularniejszych narkotyków. LSD to substancja psychoaktywna, działająca m.in. halucynogennie. Dokładne działanie zależy od danej osoby oraz od otoczenia, w którym zażywany jest narkotyk: LSD może spowodować zarówno euforię, jak i stan mocnej depresji, a także wahania nastrojów. Osoba będąca pod wpływem tego środka jest bardzo podatna na sugestie, w tym autosugestie, co może prowadzić do wyrządzenia sobie krzywdy zarówno w przypadku euforii, jak i niekiedy kończącej się samobójstwem depresji (w przypadku stanów określanych jako bad trip). Warto zaznaczyć, że LSD nie powoduje uzależnienia psychicznego i fizycznego, a jedyne objawy abstynencji to ospałość i rzadziej przygnębienie. Sama substancja psychoaktywna nie jest również w stanie doprowadzić do zgonu.

    czytaj więcej »

  • Zatrucie paracetamolem

    ang. Paracetamol intoxication

    Paracetamol jest substancją zawartą w bardzo wielu popularnych lekach sprzedawanych bez recepty, które stosowane są w leczeniu objawów przeziębienia czy grypy, dzięki swojemu działaniu przeciwgorączkowemu oraz przeciwbólowemu. W niskich, prawidłowych dawkach jest całkowicie bezpieczny i bardzo dobrze się wchłania. Jednak stosunkowo łatwo go przedawkować, zwłaszcza w sytuacji, gdy zażywa się kilka zawierających go preparatów o różnych nazwach. Także jego dostępność sprawia, że jest często stosowany przy próbach popełnienia samobójstwa. Co prawda, dawka śmiertelna rzadko kiedy bywa wchłonięta, wcześniej bowiem pojawiają się wymioty, jednak po dostaniu się do krwi dużego stężenia paracetamolu dochodzi do stopniowego zniszczenia wątroby.

    czytaj więcej »