Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Zaburzenia odżywiania

Mające podłoże psychiczne schorzenia, powodujące zaburzenia łaknienia oraz bardzo często obsesyjne zachowanie wobec pokarmu i własnej masy ciała.

 • Bulimia (Żarłoczność psychiczna)

  ang. Bulimia nervosa

  Bulimia jest to mające podłoże psychiczne zaburzenie odżywiania, które objawia się u osób odchudzających się. Osoba taka miewa napady niekontrolowanego objadania się, w wyniku których zjada bardzo duże ilości wysokokalorycznych pokarmów. Po posiłku następuje poczucie winy, które skłania do prowokowania wymiotów, stosowania środków przeczyszczających, okresowego głodzenia się czy wykonywania bardzo wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. Warto zaznaczyć, że waga chorych na bulimię zazwyczaj mieści się w normie, w przeciwieństwie do cierpiących na anoreksję. Schorzenie rozwija się najczęściej u młodych kobiet.

  czytaj więcej »

 • Anoreksja (Jadłowstręt psychiczny)

  ang. Anorexia nervosa

  Anoreksja to zaburzenie odżywiania, mające swoje podłoże na tle psychicznym. Zaburzenie to prowadzi do celowego głodzenia się, w celu uzyskania niższej masy ciała. Osoby chore ciągle uważają, że są niedostatecznie szczupłe, w wyniku czego w dalszym ciągu kontynuują proces odchudzania. Skutkiem choroby jest patologiczna niedowaga, utrata sił, a w konsekwencji wzrasta ryzyko wystąpienia wielu poważnych powikłań zdrowotnych. Najczęściej na schorzenie to zapadają kobiety pomiędzy 13. a 25. rokiem życia, choć coraz liczniejsze są przypadki zachorowania u mężczyzn w podobnym wieku.

  czytaj więcej »