Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Choroby nerek i układu moczowego

Schorzenia dotykające ludzkiego układu wydalniczego, który jest odpowiedzialny m. in. za oczyszczanie krwi, regulację ciśnienia krwi oraz ogólne zachowanie równowagi środowiska wewnętrznego organizmu człowieka.

 • Zakażenie układu moczowego

  ang. Urinary tract infection

  Zakażenie układu moczowego jest schorzeniem, które dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn, z uwagi na anatomiczną budowę układu moczowego. Z tego powodu każdy przypadek zachorowania u mężczyzny traktuje się jako zakażenie powikłane, gdyż w normalnych warunkach bakterie nie powinny przekroczyć naturalnych barier organizmu. Ponadto może występować w postaci bezobjawowej (wtedy zazwyczaj nie ma konieczności podejmowania leczenia) lub objawowej.

  czytaj więcej »

 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek

  ang. Pyelonephritis

  Odmiedniczkowe zapalenie nerek to schorzenie, w którym dochodzi do uszkodzenia tkanki śródmiąższowej nerek, a także kanalików nerkowych, w wyniku stanu zapalnego. Niewyleczone może doprowadzić do uszkodzenia oraz niewydolności nerek.

  czytaj więcej »

 • Kamica nerkowa

  ang. Nephrolithiasis, kidney stone

  Kamica nerkowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego. Polega ona na występowaniu nierozpuszczalnych złogów (najczęściej zbudowanych ze szczawianiu wapnia, rzadziej z kwasu moczowego czy struwitu) w drogach moczowych. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiety i nawet po wyleczeniu może powrócić.

  czytaj więcej »

 • Zespół nerczycowy (zespół nefrotyczny)

  ang. Nephrotic syndrome

  Zespół nerczycowy jest to zespół objawów i nieprawidłowości biochemicznych, związanych głównie z obecnością białka w moczu i powstawania tzw. białkomoczu. U osób dorosłych jest diagnozowany wtedy, gdy ilość białka zawartego w moczu przekracza 3,5g na dobę, czyli jest kilkanaście razy wyższa od prawidłowej.

  czytaj więcej »

 • Rak pęcherza moczowego

  ang. Bladder cancer

  Rak pęcherza moczowego to nowotwór złośliwy, pojawiający się na nabłonku przejściowym, który wyściela pęcherz moczowy. Występuje głownie u mężczyzn (80% przypadków). Większość odnotowanych zachorowań dotyka osoby po 55. roku życia

  czytaj więcej »