Zespół jelita drażliwego (IBS)

ang. Irritable bowel syndrome

Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie jelita grubego i cienkiego. Charakteryzuje się występowaniem bólów brzucha, zlokalizowanych głównie w podbrzuszu, które ustępują często po wypróżnieniu się. Zaburzona jest także perystaltyka jelit, prowadząca do pojawienia się zaburzeń rytmu wypróżnień i występujących biegunek bądź zaparć, niekiedy naprzemiennie. Charakterystyczne są wzdęcia, nagła potrzeba wypróżnienia się po posiłku (w postaci biegunkowej). Choroba rozwija się częściej u kobiet, niż u mężczyzn, a jej objawy pojawiają się zwykle między 20. a 40. rokiem życia.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyna powstania zespołu jelita drażliwego jest nieznana. Pod uwagę brane są predyspozycje genetyczne. Pewne jest jednak, że przy tym schorzeniu nie występują żadne zmiany organiczne czy biochemiczne w jelitach, zaburzona zostaje natomiast funkcja mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Zaobserwowano również nasilenie się objawów w stresujących sytuacjach.


Objawy

  • biegunka
  • ból brzucha w podbrzuszu i dolnym lewym kwadrancie
  • ból brzucha w stresie
  • zaparcia

Leczenie

Terapia opiera się głównie na stosowaniu odpowiedniej diety. Chory nie musi przestrzegać rygorystycznego jadłospisu. Ważne jest jednak całkowite wyeliminowanie lub przynajmniej znaczne ograniczenie spożycia pokarmów, które mogą nasilać objawy. Do tych należą głównie produkty tłuste oraz wzdymające, niekiedy również kawa. Należy pamiętać o spożywaniu posiłków w komfortowych warunkach i unikaniu stresu. Osobom dotkniętym zespołem jelita drażliwego oferowane jest też wsparcie psychologiczne, często niezbędne przy tym schorzeniu. W przypadku wystąpienia bardziej uciążliwych objawów stosuje się leki prokinetyczne (dla postaci zaparciowej) lub przeciwbiegunkowe (dla postaci biegunkowej).


Sugerowany specjalista