Owsica

ang. Enteriobiasis

Owsica, zwana inaczej enterobiozą, to pasożytnicza choroba inwazyjna, występująca często u dzieci uczęszczających do przedszkoli czy żłobków, z uwagi na nie przez nie higieny osobistej. Owsica jest bardzo rozpowszechniona – na świecie notuje się co roku ponad miliard zachorowań. Samo schorzenie nie jest bardzo poważne, ale objawy są niezwykle dokuczliwe, mogą również wystąpić takie powikłania, jak bakteryjne zakażenie błony śluzowej okolic odbytu.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Owsica jest wywołana przez pasożyta – owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis), który żeruje na błonie śluzowej jelit, wysysając z niej treść pokarmową. Pasożyt ten składa jaja najczęściej poza wnętrzem organizmu człowieka: na skórze w okolicach odbytu, czy niekiedy na przedniej ścianie pochwy u kobiet. Jaja te dostają się do organizmu zwykle w wyniku nie przestrzegania higieny osobistej – po dotknięciu ich pozostają na rękach, skąd dostają się do ust, a stamtąd do przewodu pokarmowego. Jaja mogą również pozostawać na bieliźnie oraz pościeli. Ponadto, są one bardzo lekkie, a więc możliwe jest też zarażenie się poprzez drogi oddechowe, dlatego na zachorowanie narażeni są także domownicy pacjenta. W nielicznych przypadkach dochodzi do retroinwazji, czyli wniknięcia larw do jelita grubego przez odbytnicę.


Objawy

  • drażliwość
  • niepokój
  • pobudzenie
  • świąd odbytu
  • utrata łaknienia
  • zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami

Leczenie

Leczenie jest przyczynowe i odznacza się pełną skutecznością. Przede wszystkim stosowane są leki przeciwpasożytnicze, takie jak mebandazol czy pyrantel. Zabijają one tylko dorosłe osobniki, terapia prowadzona jest więc dwukrotnie. Oprócz leków, konieczne jest zachowanie pełnej higieny osobistej, a także zlikwidowanie źródeł ponownego zakażenia.


Sugerowany specjalista