Guzki krwawnicze (Żylaki odbytu, Hemoroidy)

ang. Haemorrhoids

Żylaki odbytu są prawidłowo występującymi u każdego człowieka poszerzonymi drobnymi naczyniami żylnymi tej części ciała. Ze względu na ich lokalizację anatomiczną, dzielone są na wewnętrzne, które nie powodują dolegliwości bólowych przy ich patologicznych zmianach, a także zewnętrzne. Te drugie są bogato unerwione wolnymi zakończeniami nerwowymi, a to z kolei skutkuje występowaniem bólu przy pojawianiu się zmian chorobowych. Szacuje się, że na chorobę hemoroidalną cierpi ponad 30% populacji. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: 45-65
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Jedną z przyczyn powstawania schorzenia są zmiany anatomiczne, związane z wiekiem, w tym osłabienie tkanki łącznej mocującej żylaki. W żylakach pojawia się stan zapalny, przez co napełniają się one zbyt dużą ilością krwi i stają się rozciągnięte. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu choroby są również: rozciąganie splotów żylnych w trakcie parcia (zwłaszcza przy często występujących zaparciach), rozrost mięśni zwieraczy, siedzący tryb życia oraz predyspozycje genetyczne.


Objawy

  • krwawienie z odbytu
  • napady bólu odbytu
  • świąd odbytu

Leczenie

Przy wystąpieniu problemu ważne jest zastosowanie bogatej w błonnik, zdrowej i zbilansowanej diety, a także ćwiczeń fizycznych, w wyniku czego układ trawienny będzie pracować wydajniej. Należy również spożywać duże ilości płynów. Podstawą leczenia jest leczenie zachowawcze (nasiadówki, preparaty ziołowe, środki zawierające sterydy). Jeżeli jednak nie przyniesie ono skutku, stosuje się leczenie operacyjne.


Sugerowany specjalista