Entezopatia więzadła rzepki (Kolano skoczka)

ang. Enthesopathy of patellar tendon

Entezopatia więzadła rzepki, zwana inaczej kolanem skoczka, to schorzenie dotykające głównie osoby, które uprawiają sporty wymagające częstego skakania bądź zmian kierunku biegu, np. koszykarzy czy siatkarzy. Powstaje w wyniku uszkodzeń więzadła rzepki, które skutkują pojawiającymi się podczas wysiłku lub stale obecnymi bólami w okolicach kolana.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: 19-44
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczynami powstania schorzenia jest kumulowanie się mikrourazów w obrębie więzadła, wynikających z przeciążeń, jakich doznaje ono podczas wysiłku fizycznego. Do powstawania urazów przyczynia się zbyt duży i częsty wysiłek oraz nieprawidłowa postawa ciała, przez którą na więzadlo działają siły dużo większe niż powinny. Pojawieniu się kolana skoczka sprzyja również brak równowagi mięśniowej oraz uprawianie sportu na twardym podłożu.


Objawy

  • ból okolicy podrzepkowej
  • uczucie niepewności i uciekającego kolana
  • uczucie pełności w kolanie

Leczenie

Schorzenie leczy się przede wszystkim zachowawczo, hamując dalszy jego rozwój. Po wyeliminowaniu przeciążeń, kontuzjowany obszar poddaje się rehabilitacji, stopniowo adaptując do wysiłku, poprzez stosowanie progresji w ćwiczeniach fizycznych w bezbolesnym zakresie ruchu. Pomocne są również masaże, a także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, np. artroskopię.


Sugerowany specjalista