Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

ang. Peptic ulcer disease

Choroba wrzodowa wiąże się z ubytkami śluzówki żołądka lub dwunastnicy. W miejscu ich występowania rozwija się stan zapalny, który może prowadzić do perforacji. Często też dochodzi do krwawienia z miejsc zmienionych chorobowo, co prowadzi do anemii. Choroba wrzodowa jest jednym z częściej występujących schorzeń przewodu pokarmowego i występuje dwa razy częściej u mężczyzn. Objawy często mają charakter sezonowy – nasilają się wiosną i jesienią. Ból w dużej mierze może pojawiać się od godziny do trzech po posiłku, natomiast charakterystyczne dla schorzenia w obrębie dwunastnicy jest jego występowanie na czczo.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Najczęściej występującą przyczyną choroby wrzodowej jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, do którego dochodzi drogą pokarmową. Powoduje to ostre zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, które przechodzi następnie w formę przewlekłą. Innymi czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu może być stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także – choć rzadziej – zespół Zollingera i Ellisona. Dodatkowo, podwyższone ryzyko niosą uwarunkowania genetyczne, wiek powyżej 60 lat oraz palenie tytoniu.


Objawy

  • ból i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu po posiłku
  • pieczenie w nadbrzuszu
  • uczucie pełności w nadbrzuszu

Leczenie

Leczenie obejmuje głównie podawanie preparatów z grupy inhibitorów pompy protonowej. Natomiast jeżeli chory jest zakażony bakterią Helicobacter pylori, stosuje się również antybiotyki. Ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, eliminując z jadłospisu potrawy sprzyjające zaostrzeniu dolegliwości. Jeżeli występują powikłania, jak krwotoki, zwężenie odźwiernika czy perforacje, przeprowadzane są zabiegi operacyjne.


Sugerowany specjalista