Alkoholizm

ang. Alcoholism and alcohol abuse

Uzależnienie od alkoholu to choroba, objawiająca się niekontrolowaną potrzebą spożywania alkoholu i jego nadużywaniem bądź regularnym przyjmowaniem przez długi okres, nawet w małych dawkach. Może mieć postać uzależnienia psychicznego, gdzie chory najczęściej spożywa alkohol dla poprawy samopoczucia bądź dla zachowania "rytuału". Występuje również forma uzależnienia fizycznego, związanego z pojawieniem się objawów odstawienia, takich jak wymioty, nadciśnienie tętnicze czy bezsenność.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną rozwoju alkoholizmu mają często podłoże socjalno-bytowe. Rozwija się również jako następstwo początkowego regularnego spożywania alkoholu w towarzystwie, w trakcie którego chory regularnie zwiększa częstotliwość lub ilość przyjmowanej dawki, przechodząc do znacznego nadużywania w gronie znajomych lub w samotności. Choroba może również wynikać z chęci poprawy samopoczucia oraz nie radzenia sobie w relacjach międzyludzkich, szczególnie dotyczy to bliskiej rodziny czy związków damsko-męskich.


Objawy

  • picie alkoholu dla poprawy nastroju
  • picie następnego dnia
  • przymus napicia się po kilku dniach abstynencji
  • ubytki w pamięci po piciu alkoholu
  • urazy po piciu
  • zaniedbywanie obowiązków z powodu picia

Leczenie

Jeżeli u chorego występują objawy uzależnienia fizycznego oraz odstawienia, konieczna jest pomoc lekarska, wraz z odtruciem. Ponadto, pacjent musi zachować całkowitą abstynencję. Natomiast w przypadku uzależnienia psychicznego chory może poradzić sobie sam poprzez zaprzestanie spożywania i zmianę swoich nawyków, choć w dużej części przypadków konieczne jest zastosowanie terapii indywidualnej lub grupowej. Terapia wykorzystywana jest również w przypadku uzależnienia fizycznego.


Sugerowany specjalista