Alergiczne zapalenie spojówek

ang. Allergic conjunctivis

Alergiczne zapalenie spojówek to stan zapalny spojówek, czyli błon pokrywających od zewnątrz gałki oczne oraz od wewnątrz powieki. Schorzenie to jest skutkiem uczulenia na alergeny (pyłki traw, roztocze i inne), wywołując przekrwienie spojówek (czerwone oko) oraz pojawienie się wydzieliny, w tym przypadku najczęściej wodnistej.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Zapalenie spojówek powstaje w wyniku reakcji układu odpornościowego. Pod wpływem alergenów dochodzi do wytworzenia przeciwciał, które powodują szereg reakcji prowadzących do uwolnienia histaminy i innych substancji odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego. W wyniku tego pojawiają się dolegliwości chorobowe.


Objawy

  • obrzęk powiek
  • swędzenie i pieczenie oczu
  • światłowstręt
  • świąd alergiczny
  • zaczerwienie oczu

Leczenie

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek w okresie rozwiniętych dolegliwości jest objawowe (leki obkurczające naczynia krwionośne w spojówkach oraz leki antyhistaminowe). Natomiast w przypadku remisji oraz w celu zapobiegania kolejnym zapaleniom stosuje się immunoterapię, a także ustala się alergeny, aby w miarę możliwości chory mógł wiedzieć, czego unikać na przyszłość.


Sugerowany specjalista