Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Uzależnienia

Nabyte silne potrzeby zażywania określonych substancji lub wykonywania danej czynności. Mogą mieć charakter psychiczny lub fizyczny, a niekiedy również społeczny.

 • Alkoholizm

  ang. Alcoholism and alcohol abuse

  Uzależnienie od alkoholu to choroba, objawiająca się niekontrolowaną potrzebą spożywania alkoholu i jego nadużywaniem bądź regularnym przyjmowaniem przez długi okres, nawet w małych dawkach. Może mieć postać uzależnienia psychicznego, gdzie chory najczęściej spożywa alkohol dla poprawy samopoczucia bądź dla zachowania "rytuału". Występuje również forma uzależnienia fizycznego, związanego z pojawieniem się objawów odstawienia, takich jak wymioty, nadciśnienie tętnicze czy bezsenność.

  czytaj więcej »

 • Nikotynizm (Palenie papierosów)

  ang. Nicotine addiction

  Uzależnienie od nikotyny jest jednym z najczęściej występujących nałogów, a sama nikotyna jest bardzo silnie uzależniająca, zwłaszcza w połączeniu z niektórymi zawartymi w papierosach substancjami. Palenie papierosów obniża apetyt, łagodzi stres (jest to efekt placebo), a także stanowi dodatek towarzyski i z tego powodu wiele osób zaczyna palić. Pomimo prowadzonych kampanii antynikotynowych, odsetek palaczy na całym świecie jest w dalszym ciągu ogromny. Natomiast długotrwałe palenie jest przyczyną wielu chorób, szczególnie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, jak choćby rak płuc czy miażdżyca, co jest spowodowane występowaniem w dymie papierosowym ogromnej ilości szkodliwych dla ludzkiego organizmu substancji chemicznych.

  czytaj więcej »