Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Stany biologiczne wysokiego ryzyka

Stany wywołane najczęściej zmianami hormonalnymi, w trakcie których organizm jest szczególnie narażony na wystąpienie różnorakich schorzeń.

 • Ciąża

  ang. Pregnancy

  W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Jednymi z najbardziej istotnych są zmiany poziomu hormonów czy zmiany w objętości oraz składzie krwi. Zmienia się również ciśnienie tętnicze, a w wyniku pojawienia się płodu uciskane są okoliczne narządy, w tym duże naczynia krwionośne, jak np. żyła główna dolna. W wyniku tych procesów kobieta jest bardziej narażona na pojawienie się różnych chorób oraz zaostrzenia już występujących schorzeń. Może to doprowadzić nie tylko do zagrożenia życia kobiety, ale również być bardzo szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Dlatego też konieczne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia kobiet w ciąży.

  czytaj więcej »

 • Przekwitanie (Menopauza, Klimakterium)

  ang. Menopause

  Menopauza jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie kobiety. W jego trakcie kobieta przestaje miesiączkować na skutek zaprzestania produkcji hormonów przez jajniki. Zaburzenie równowagi hormonalnej skutkuje zmianami w układzie nerwowym autonomicznym, a także wahaniami nastrojów i obniżeniem libido. Ponadto, z uwagi na fakt, że estrogeny pełnią funkcję ochronną, spadek ich poziomu w organizmie wpływa negatywnie na zdrowie, np. zwiększając ryzyko wystąpienia osteoporozy. Menopauza postępuje zazwyczaj ok. 50 roku życia.

  czytaj więcej »

 • Andropauza (Klimakterium męskie)

  ang. Andropause

  Andropauza to zespół objawów, które towarzyszą męskiemu przekwitaniu. Nie jest to jednak odpowiednik menopauzy, gdyż nie dochodzi tu do całkowitego zaprzestania wytwarzania męskich hormonów płciowych ani do utraty płodności, nie dotyka również każdego mężczyzny. Jest to jednak stan podwyższonego ryzyka, z uwagi na zaburzenie równowagi hormonalnej w organizmie, co może doprowadzić do szeregu chorób, a także wywołać niebezpieczne zmiany na płaszczyźnie psychicznej. Stan ten objawia się najczęściej po 50. roku życia.

  czytaj więcej »