Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Choroby układu oddechowego

Schorzenia, które dotykają górnych i dolnych dróg oddechowych lub są z nimi związane.

  • Astma

    ang. Asthma

    Astma, inaczej dychawica, to przewlekłe zapalne schorzenie, w którym następuje ograniczenie wydolności górnych dróg oddechowych. Uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. U osób dotkniętych astmą dochodzi do skurczu oskrzeli oraz obrzęku ich błony śluzowej; pojawiają się nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Powstają czopy śluzowe, a z czasem dochodzi do trwałego upośledzenia wydychania powietrza.

    czytaj więcej »

  • Choroba przeziębieniowa (wirusowa)

    ang. Cold

    Choroba przeziębieniowa to stan, który spowodowany jest wirusowym zapaleniem nosa, gardła lub zatok przynosowych. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową. Po infekcji następuje stopniowe pojawianie się objawów, a charakterystyczne dla tego schorzenia jest występowanie nieżytu nosa. Nasilone objawy trwają zwykle 2-3 dni.

    czytaj więcej »

  • Nieżyt nosa i zatok przynosowych

    ang. Catarrh and nasal congestion

    Nieżyt nosa i zatok przynosowych to stan, w którym dochodzi do zapalenia błony śluzowej tych obszarów. Powoduje to zmniejszenie się drożności nosa, a także wyciek płynnej treści, niekiedy występują też dodatkowe objawy, jak ból głowy. Ostry nieżyt wywołany wirusem zazwyczaj ustępuje samoistnie po ok. 5-7 dniach. Schorzenie rozprzestrzenia się zwykle drogą kropelkową.

    czytaj więcej »

  • Obturacyjny bezdech senny (OBS)

    ang. Obstructive sleep apnea syndrome

    Obturacyjny bezdech senny to choroba, w której dochodzi do zapadania się języka i gardła w trakcie snu, a w konsekwencji do zwężania się dróg oddechowych na poziomie gardła, a nawet do ich zamykania się. W wyniku tego chory przestaje oddychać, pomimo że same mięśnie oddechowe działają prawidłowo. Epizody takie trwają ponad 10 sekund i występują wielokrotnie w trakcie snu, powodując niedotlenienie oraz chwilowe wybudzanie się, często nieświadome. Warto zaznaczyć, że każdy chory na obturacyjny bezdech senny chrapie, natomiast nie każda chrapiąca osoba może być dotknięta rzeczoną dolegliwością. Konsekwencją przypadłości są nie tylko zaburzenia snu, ale mogą wystąpić również nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca. Choroba dotyka częściej mężczyzn.

    czytaj więcej »

  • Pierwotne nowotwory płuc

    ang. Primary pulmonary neoplasms

    Pierwotne nowotwory płuc to grupa chorób, w których dochodzi do przemiany nowotworowej zdrowych komórek, co skutkuje ich patologicznym metabolizmem i wzrostem. W konsekwencji powstaje masa zwana guzem, uciskająca okoliczne struktury i daje objawy chorobowe. Zmiany złośliwe skutkują bardzo często przerzutami do innych narządów, zwłaszcza poprzez krew. Nowotwór ten dotyka częściej mężczyzn. Na wczesnym etapie może być trudny do wykrycia, z uwagi na często występujący brak objawów.

    czytaj więcej »

  • Pozaszpitalne zapalenie płuc (PZP)

    ang. Community-acquired pneumonia

    Pozaszpitalne zapalenie płuc to schorzenie, w którym dochodzi do zapalenia dolnych dróg oddechowych. Najczęściej powodują je drobnoustroje chorobotwórcze, jak wirusy, bakterie czy grzyby. Schorzenie charakteryzuje wystąpieniem takich objawów, jak kaszel czy gorączka, a także trudności z oddychaniem, zwłaszcza w pozycji leżącej. Od zapalenia oskrzeli różni się przyspieszoną akcją serca (ponad 100 uderzeń na minutę), a także zwiększoną częstotliwością oddechów (powyżej 24 na minutę).

    czytaj więcej »

  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

    ang. Chronic Obstructive Pulmonary Disease | COPD

    Przewlekła choroba obturacyjna płuc polega na postępującym ograniczaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Jest skutkiem przewlekłego stanu zapalnego oskrzeli – począwszy od małych aż do większych. Charakteryzuje się dużą ilością zalegającego i odksztuszanego śluzu, a w wyniku zniszczenia ścian pęcherzyków płucnych przez substancje znajdujące się w dymie tytoniowym rozwija się także rozedma płuc.

    czytaj więcej »