Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Choroby tarczycy

Schorzenia dotykające gruczołu, ulokowanego w górnej części naszego ciała. Jak każde zaburzenia jednego z elementów układu hormonalnego, najczęściej wpływają na nieprawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

 • Nadczynność tarczycy (wole guzkowe toksyczne, choroba Basedowa, guzek autonomiczny pojedynczy)

  ang. Hyperthyroidism

  Nadczynność tarczycy to choroba, w przebiegu której tarczyca wydziela nadmierną ilość hormonów. W związku z tym, że hormony te wpływają na znaczną część narządów, nadczynność tarczycy często prowadzi do wystąpienia wielu objawów klinicznych. Rozróżniane jest kilka stanów choroby: nadczynność subkliniczna (podwyższone stężenie hormonów we krwi nie dające objawów klinicznych), hipertyreoza (rozwój objawów nadczynności), tyreotoksykoza (rozwój objawów, jednak hormony pochodzą spoza tarczycy) oraz przełom tarczycowy, w którym nasilenie objawów prowadzi do zagrożenia życia. Ryzyko zachorowania jest ponad dziesięciokrotnie wyższe u kobiet niż u mężczyzn.

  czytaj więcej »

 • Niedoczynność tarczycy (Zapalenie tarczycy Hashimoto)

  ang. Hypothyroidism

  Niedoczynność tarczycy to choroba, spowodowana zbyt małą ilością hormonów, które produkowane są przez tarczycę. Rozróżniamy niedoczynność pierwotną, będącą samą w sobie powodem choroby, niedoczynność wtórną, która jest skutkiem innej choroby, a także trzeciorzędową, powodowaną niedoborem tyreoliberyny, co jest skutkiem niedoczynności podwzgórza. Schorzenie dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, a ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem. Niedoczynność tarczycy bywa trudna do zdiagnozowania, z uwagi na wiele objawów, które występują także przy innych chorobach.

  czytaj więcej »