Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Choroby reumatyczne

Schorzenia, które mają związek z przewlekłymi, zapalnymi zmianami w obrębie tkanki łącznej. Bardzo często wywołane są reakcją autoimmunologiczną organizmu.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

    ang. Rheumatoid arthritis

    Reumatoidalne zapalenie stawów to najczęściej występująca na świecie choroba zapalna stawów. Dotyka ok 1% populacji i występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest to schorzenie przewlekłe, prowadzące do zniekształcenia i zniszczenia stawów, a w konsekwencji do usztywnienia całego ciała. Choroba może zajmować również inne narządy.

    czytaj więcej »

  • Dna moczanowa (Podagra)

    ang. Gout | Podagra

    Dna moczanowa to choroba, w wyniku której dochodzi do zapalenia stawów. Najczęściej dotyczy to stawu palucha stopy, choć może również obejmować łokcie, nadgarstki, kolana, barki czy kręgosłup. Zapalenie jest powodowane przez zwiększoną produkcję kwasu moczowego (tzw. hiperurykemia), którego nadmiar nie zostaje usuwany z organizmu, lecz dostaje się do słabo ukrwionych tkanek. Rozróżniamy dwa typy dny moczanowej: pierwotną i wtórną. Ponadto, choroba występuje kilkanaście razy częściej u mężczyzn, a u kobiet pojawia się zwykle dopiero po okresie przekwitania.

    czytaj więcej »

  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa, ZZSK)

    ang. Ankylosing spondylitisi

    Choroba najczęściej zaczyna się pod koniec wieku dojrzewania i występuje trzykrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Prowadzi do zapalenia różnych części ciała, najczęściej stawów (choć również np. tęczówki oka), powodujących bolesne zesztywnienie całego ciała. W szczególności dotyka stawów kręgosłupa, prowadząc z czasem do częściowego lub całkowitego zrośnięcia kręgów. Chorzy najczęściej nie są w stanie obracać głowy do tyłu, cechuje ich również pochylona postawa ciała.

    czytaj więcej »

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów

    ang. Osteoarthritis

    Choroba zwyrodnieniowa stawów, uważana za chorobę cywilizacyjną, to stan, w którym dochodzi do patologicznej przebudowy struktury stawów. Prowadzi to do ograniczenia ich ruchomości, a w konsekwencji do utrudnieniach w poruszaniu się i związanym z tym ograniczeniem aktywności fizycznej. Pojawiają się również dolegliwości bólowe. Zaawansowane stany mogą prowadzić do powykrzywiania stawów. Choroba obejmuje zazwyczaj jeden lub kilka stawów, rzadko wiele naraz. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem - schorzenie dotyka znakomitą większość osób starszych (prawie 90% populacji).

    czytaj więcej »

  • Martwica jałowa kości

    ang. Osteochondritis

    Martwica jałowa kości to schorzenie, w wyniku którego dochodzi do powstawania zmian martwicznych tkanki kostnej. Zazwyczaj do zmian dochodzi w okolicach bioder i krzyżowego odcinka kręgosłupa. Proces odbywa się bez udziału drobnoustrojów chorobotwórczych. Martwica jałowa kości skutkuje całkowitą destrukcją ukrwienia w chorym obszarze. Choć może pojawić się w każdym wieku, najczęściej pojawia się w okresie wzrostu kości długich, tj. u dzieci i młodzieży.

    czytaj więcej »

  • Osteoporoza

    ang. Osteoporosis

    Osteoporoza to choroba, w przypadku której występują zaburzenia w mineralizacji kości. W wyniku tego tkanka kostna charakteryzuje się zmniejszoną wytrzymałością, a co za tym idzie – zwiększoną podatnością na złamania, nawet przy niewielkich urazach, które nie spowodowałyby takiego uszkodzenia u zdrowego człowieka. Ponadto, w wyniku choroby tkanka kostna goi się dłużej i trudniej dochodzi do jej zrostu. Osteoporoza występuje kilkakrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a dodatkowo u kobiet zwiększone ryzyko zachorowania pojawia się dużo wcześniej. Schorzenie to możemy podzielić na pierwotne (niewywołane lekami czy innymi chorobami) oraz wtórne.

    czytaj więcej »