Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Choroby przewodu pokarmowego

Schorzenia dotykające przełyku, żołądka oraz jelit. Bardzo często są skutkiem niewłaściwego i nieregularnego odżywiania.

 • Choroba refluksowa przełyku

  ang. Gastroesophageal reflux disease

  Choroba refluksowa przełyku to często występujące w dzisiejszych czasach schorzenie. Ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Choroba wiąże się z zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku i związanym z tym występowaniem uciążliwych dolegliwości, jak zgaga czy ból za mostkiem, może również prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przełyku.

  czytaj więcej »

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  ang. Ulcerative colitis

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą zapalną, dotykającą najczęściej odbytnicy, choć może być ulokowana w każdej części jelita grubego, a nawet obejmować je całe. Polega na wytworzeniu się owrzodzeń w błonie śluzowej jelita grubego. Owrzodzenia te mogą powodować krwawienie, wtórne zakażenia, krwistą biegunkę, a także przebić ściany jelita. Schorzenie rozwija się najczęściej u osób rasy białej oraz pojawia się zazwyczaj przed 40. rokiem życia.

  czytaj więcej »

 • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

  ang. Peptic ulcer disease

  Choroba wrzodowa wiąże się z ubytkami śluzówki żołądka lub dwunastnicy. W miejscu ich występowania rozwija się stan zapalny, który może prowadzić do perforacji. Często też dochodzi do krwawienia z miejsc zmienionych chorobowo, co prowadzi do anemii. Choroba wrzodowa jest jednym z częściej występujących schorzeń przewodu pokarmowego i występuje dwa razy częściej u mężczyzn. Objawy często mają charakter sezonowy – nasilają się wiosną i jesienią. Ból w dużej mierze może pojawiać się od godziny do trzech po posiłku, natomiast charakterystyczne dla schorzenia w obrębie dwunastnicy jest jego występowanie na czczo.

  czytaj więcej »

 • Zespół jelita drażliwego (IBS)

  ang. Irritable bowel syndrome

  Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie jelita grubego i cienkiego. Charakteryzuje się występowaniem bólów brzucha, zlokalizowanych głównie w podbrzuszu, które ustępują często po wypróżnieniu się. Zaburzona jest także perystaltyka jelit, prowadząca do pojawienia się zaburzeń rytmu wypróżnień i występujących biegunek bądź zaparć, niekiedy naprzemiennie. Charakterystyczne są wzdęcia, nagła potrzeba wypróżnienia się po posiłku (w postaci biegunkowej). Choroba rozwija się częściej u kobiet, niż u mężczyzn, a jej objawy pojawiają się zwykle między 20. a 40. rokiem życia.

  czytaj więcej »

 • Rak jelita grubego

  ang. Bowel cancer

  Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym rodzajem nowotworu złośliwego w Europie. Może wytworzyć się w każdej części jelita, jednak zwykle pojawia się w odbytnicy bądź okrężnicy. Przez długi czas może nie wywoływać żadnych objawów, co czyni go często zbyt późno wykrywanym. Bardzo prawdopodobne są przerzuty, zwykle do wątroby, choć również do mózgu, kości czy płuc. Postać histologiczna to w 90% przypadków rak gruczołowy.

  czytaj więcej »

 • Alergia pokarmowa

  ang. Food allergy

  Szacuje się, że co trzecia osoba odczuwa dolegliwości z powodu zjedzenia nieodpowiedniego dla niej produktu spożywczego. Dolegliwości te nie są jednak alergią pokarmową. Alergia pokarmowa dotyczy znacznie mniejszej liczby osób, powoduje również znacznie poważniejsze objawy, włącznie z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie jelita grubego bądź atopowe zapalenie skóry. Objawy dotyczą zazwyczaj wielu narządów, ze skórą, układem oddechowym, sercowo-naczyniowym i pokarmowym na czele. Możliwy jest także wstrząs anafilaktyczny.

  czytaj więcej »