Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Choroby neurologiczne

Schorzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem ludzkiego układu nerwowego - obwodowego oraz ośrodkowego. Mogą mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i być wywołane mechanicznym uszkodzeniem układu nerwowego, często będącym efektem urazów lub chorób innych tkanek.

  • Zespół cieśni nadgarstka

    ang. Carpal tunnel syndrome

    Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, w którym dochodzi do zwyrodnienia troczka zginaczy ("taśmy" łącznotkankowej), zamykającej kanał nadgarstka. Przez kanał ten przechodzą ścięgna mięśni zginaczy oraz nerw pośrodkowy. Zwyrodniały troczek zwiększa objętość i uciska na nerw pośrodkowy, dając objawy chorobowe. Schorzenie rozwija się zazwyczaj w ręce dominującej i dotyka trzy razy częściej kobiet niż mężczyzn.

    czytaj więcej »

  • Zespół kanału stępu

    ang. Tibial nerve dysfunction

    Zespół kanału stępu, nazywany inaczej neuropatią nerwu piszczelowego tylnego, jest stanem, w którym nerw piszczelowy (a także pobliskie ścięgna i naczynia krwionośne) są uciskane w obrębie kanału stępu. Wywołuje to ból, najczęściej pojawiający się podczas wysiłku fizycznego, lecz mogący wystąpić również w trakcie spoczynku.

    czytaj więcej »

  • Rwa kulszowa (Ischialgia)

    ang. Neuritis ischiadica

    Rwa kulszowa to zespół nieprzyjemnych doznań, występujących na skutek ucisku korzeni nerwów rdzeniowych, wychodzących z części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Ból najczęściej pojawia się w dolnym odcinku pleców, natomiast może również występować w kończynie dolnej, zwłaszcza w okolicy uda. Ryzyko wystąpienia schorzenia wzrasta po 30. roku życia.

    czytaj więcej »

  • Miastenia rzekomoporaźna (Choroba Erba-Goldflama)

    ang. Myasthenia Gravis

    Miastenia rzekomoporaźna, zwana inaczej chorobą Erba-Goldflama, to schorzenie przewlekłe. Sprawia, ono że w ciele chorego następuje niszczenie receptorów acetylocholiny (neuroprzekaźnika potrzebnego m.in. do skurczu mięśni), w wyniku procesu autoimmunologicznego. Sprawia to, że mięśnie przestają działać prawidłowo, dużo szybciej się męcząc, co utrudnia codzienne funkcjonowanie.

    czytaj więcej »

  • Dyskopatie

    ang. Degenerative disc disease

    Dyskopatie to choroby krążków międzykręgowych kręgosłupa, w tym przepukliny jąder miażdżystych. Zazwyczaj stanowią pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Zasadniczą cechą schorzenia jest ucisk korzeni nerwowych w wyniku zniekształcenia struktury kręgosłupa, co powoduje dolegliwości bólowe, parestezje oraz niedowłady częściowe lub nawet całkowite.

    czytaj więcej »

  • Zespół górnego otworu klatki piersiowej

    ang. Thoracic outlet syndrome

    Zespół górnego otworu klatki piersiowej to zespół objawów naczyniowo-nerwowych (w zależności od typu), który spowodowany jest uciskiem barku, dodatkowego żebra w odcinku szyjnym lub mięśni na nerwy ze splotu ramiennego lub tętnicę i żyłę podobojczykową. Przypadłość dotyka częściej kobiet niż mężczyzn i pojawia się w wieku 30-40 lat.

    czytaj więcej »

  • Obwodowe zawroty głowy

    ang. Peripheral vertigo

    Zawroty głowy to złudzenie ruchu kołowego własnego ciała lub otoczenia. Niekiedy pojawiają się wraz z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. Mogą być również objawem wielu chorób, zatruć lub działaniem niepożądanym leków bądź uszkodzenia narządu równowagi. Częstotliwość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem. 

    czytaj więcej »

  • Choroba Parkinsona

    ang. Parkinson's disease

    Choroba Parkinsona to choroba neurodegeneracyjna, dotykająca głównie osoby po 50. roku życia. Prowadzi do zmniejszenia sprawności intelektualnej oraz ruchowej, zwłaszcza czynności precyzyjnych. Wynika z uszkodzenia struktur śródmózgowia. m.in. istoty czarnej i jądra Meynerta, w związku z czym dochodzi do zaburzenia w wytwarzaniu neuroprzekaźników.

    czytaj więcej »