Katalog chorób

A B C D E F G H K M N O P R S W Z

Choroby ginekologiczne i piersi

Schorzenia, które dotykają kobiet i związane są z kobiecym układem rozrodczym.

 • Zapalenie sromu

  ang. Vulvitis

  Zapalenie sromu to bardzo uciążliwa dolegliwość. Choć może wystąpić u każdej kobiety, jest stosunkowo rzadko spotykana. Jednak nie należy jej lekceważyć – nieleczona, może doprowadzić do takich schorzeń, jak zakażenie pęcherza moczowego czy wtórne zakażenie pochwy.

  czytaj więcej »

 • Endometrioza (Gruczolistość zewnętrzna)

  ang. Endometriosis

  Endometrioza to schorzenie, które polega na występowaniu komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy, np. w otrzewnej, jajnikach lub jelitach. Komórki te zachowują się podobnie do tych obecnych w macicy, reagując na zmiany hormonalne w organizmie. W wyniku tego, wraz z cyklem miesięcznym narastają, a potem złuszczają się, czemu towarzyszy krwawienie. Choroba dotyka co piątej miesiączkującej kobiety.

  czytaj więcej »

 • Kandydoza pochwy

  ang. Vaginal candidiasis

  Kandydoza pochwy, zwana również grzybicą bądź drożdżycą pochwy czy grzybicznym zapaleniem pochwy, jest jedną z najczęściej występujących infekcji tej okolicy ciała, występuje przynajmniej raz u ok. 75% kobiet. Dotyka kobiet w różnym wieku, choć najbardziej narażone są te w okresie rozrodczym. Co za tym idzie - schorzenie jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonego dziecka. 

  czytaj więcej »

 • Rak szyjki macicy

  ang. Cervical cancer

  Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród kobiet. W stadium przedrakowym może nie powodować wyraźnych objawów, co zwiększa jego niebezpieczeństwo, jednak u osób wykonujących badania profilaktyczne jego wykrywalność jest bardzo duża.

  czytaj więcej »

 • Mięśniaki macicy

  ang. Myoma (uteri)

  Mięśniak macicy to schorzenie, które dotyka co piątej kobiety po 35. roku życia, a w przypadku miesiączkujących kobiet po 50 r.ż. - połowę z nich. Schorzenie to stanowi ponad 90% wszystkich łagodnych guzów narządów rodnych u kobiet. Przybiera ono postać guzów i nie powoduje przerzutów do innych tkanek.

  czytaj więcej »

 • Zespół policystycznych jajników (PCOS)

  ang. Polycystic ovary syndrome

  Zespół policystycznych jajników, określany również jako zespół wielotorbielowatych jajników, to schorzenie endokrynologiczne, które dotyka 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że aż ponad 70% przypadków niepłodności spowodowanych jest tą chorobą. Ponadto, nieleczone schorzenie może prowadzić do raka błony śluzowej macicy.

  czytaj więcej »

 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego (ZNP, PMS)

  ang. Premenstrual syndrome

  Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zespół objawów (aktualnie opisuje się ich ponad 200) i dolegliwości, pojawiających się na ok. 7-12 dni przed miesiączką. Ustępuje zazwyczaj w ciągu kilku dni po rozpoczęciu krwawienia. Szacuje się, że dotyka on nawet 80% kobiet.

  czytaj więcej »

 • Zmiany na piersiach

  ang. Breast lesions

  Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet nowotworem. Pojawia się również u mężczyzn, choć jest to jedynie 1% przypadków zachorowań na ten rodzaj raka. Może dotyczyć zarówno sutka, jak i powierzchni bądź tkanki wewnątrz piersi. Dzięki prowadzonym na całym świecie kampaniom jest coraz częściej wykrywany na wczesnym etapie, co obniża ryzyko zgonu.

  czytaj więcej »