Żylaki powrózka nasiennego

ang. Varicocele

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie naczyń żylnych znajdujących się w powrózku, wynikające z utrudnionego odpływu krwi. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń urologicznych u młodych mężczyzn i dotyczy zazwyczaj lewej strony ciała. Żylaki te mogą skutkować pogorszoną płodnością oraz innymi schorzeniami, jak np. zakrzepy. Z zewnątrz są wyczuwalne jako miękkie guzki, w związku z czym są stosunkowo łatwe do wykrycia, a ich wyleczenie poprawia w znacznym stopniu płodność.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 19-44
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Do wystąpienia żylaków powrózka nasiennego przyczynia się głównie anatomia – budowa układu krwionośnego w rejonie powrózka nasiennego. Dodatkowymi bodźcami są niewydolność zastawek (np. wrodzona wada anatomiczna) oraz siedzący tryb życia. Jednak również intensywny, regularny wysiłek fizyczny może przyczynić się do ich powstania, z uwagi na zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej.


Objawy

  • ból moszny promieniujący do podbrzusza
  • ciągnięcie i/lub pobolewanie moszny
  • uczucie ciężkości jąder
  • żylaki macalne przy palpacji moszny

Leczenie

Podstawowym i najskuteczniejszym sposobem leczenia żylaków powrózka nasiennego jest ich małoinwazyjne chirurgiczne usunięcie. Stosowana jest m.in. metoda laparoskopowa, a chory odzyskuje zazwyczaj pełną sprawność po kilku tygodniach. W niektórych krajach w leczeniu wykorzystywane są niektóre zioła, jednak metoda ta nie należy do pewnych.


Sugerowany specjalista