Zmiany na piersiach

ang. Breast lesions

Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet nowotworem. Pojawia się również u mężczyzn, choć jest to jedynie 1% przypadków zachorowań na ten rodzaj raka. Może dotyczyć zarówno sutka, jak i powierzchni bądź tkanki wewnątrz piersi. Dzięki prowadzonym na całym świecie kampaniom jest coraz częściej wykrywany na wczesnym etapie, co obniża ryzyko zgonu.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Jedną z przyczyn powstawania zmian w piersiach jest naturalny proces biologiczny, jakim jest przebudowa tkanek, z których są one zbudowane. W wyniku tego zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej na korzyść tkanki tłuszczowej. Te przemiany stwarzają ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Ponadto, w grę wchodzą uwarunkowania genetyczne, a w szczególności mutacje, dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Rzeczone mutacje podnoszą szczególnie ryzyko zachorowania.


Objawy

  • ból piersi
  • guzek piersi w samobadaniu
  • wciągnięcie brodawki sutkowej
  • wyciek z brodawki sutkowej
  • zmiana kształtu piersi

Leczenie

Bardzo ważna jest profilaktyka – regularne wykonywanie badań takich jak mammografia czy USG piersi, a także samobadania. Pozwala to wykryć schorzenie na wczesnym stadium, gdy dopiero się ono rozwija i nie zdążyły wystąpić przerzuty. Na początkowym etapie możliwe jest usunięcie samego nowotworu, w warunkach ambulatoryjnych. W zaawansowanych przypadkach konieczne może być usunięcie całej piersi, niekiedy wraz z węzłami chłonnymi, a także wprowadzenie radioterapii i chemioterapii.


Sugerowany specjalista