Zatrucie paracetamolem

ang. Paracetamol intoxication

Paracetamol jest substancją zawartą w bardzo wielu popularnych lekach sprzedawanych bez recepty, które stosowane są w leczeniu objawów przeziębienia czy grypy, dzięki swojemu działaniu przeciwgorączkowemu oraz przeciwbólowemu. W niskich, prawidłowych dawkach jest całkowicie bezpieczny i bardzo dobrze się wchłania. Jednak stosunkowo łatwo go przedawkować, zwłaszcza w sytuacji, gdy zażywa się kilka zawierających go preparatów o różnych nazwach. Także jego dostępność sprawia, że jest często stosowany przy próbach popełnienia samobójstwa. Co prawda, dawka śmiertelna rzadko kiedy bywa wchłonięta, wcześniej bowiem pojawiają się wymioty, jednak po dostaniu się do krwi dużego stężenia paracetamolu dochodzi do stopniowego zniszczenia wątroby.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną zatrucia jest świadome lub nieświadome przekroczenie bezpiecznej dawki, co powoduje, że organizm nie jest w stanie wchłonąć toksycznych pochodnych paracetamolu. Przy normalnych dawkach ok. 5% paracetamolu jest przekształcane na substancje toksyczne dla wątroby, natomiast sama wątroba metabolizuje je do związków bezpiecznych dla organizmu. Jednak w przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości, ludzki organizm nie jest w stanie przekształcić toksycznych związków, a te zaczynają niszczyć wątrobę.


Objawy

  • blada i wilgotna skóra
  • bladość błon śluzowych
  • bladość skóry
  • ból brzucha
  • nudności i wymioty
  • osłabienie
  • wzmożona potliwość
  • żółtaczka - zatrucia

Leczenie

Jeżeli od przedawkowania minął krótki okres czasu, możliwe jest zastosowanie płukania żołądka i podanie węgla aktywnego. Pacjent otrzymuje też antidotum na paracetamol – N-acetylocysteinę, która unieszkodliwia toksyczne metabolity paracetamolu. Natomiast w przypadku, gdy do rozpoznania doszło za późno i wątroba została uszkodzona nieodwracalnie, jedynym ratunkiem dla chorego jest zakwalifikowanie go do przeszczepu wątroby.


Sugerowany specjalista