Zakleszczające zapalenie ścięgna (Palec trzaskający, Zespół trzaskającego kciuka)

ang. Trigger finger

Zakleszczające zapalenie ścięgna, zwane również palcem trzaskającym, to schorzenie, które może być przyczyną znacznego upośledzenia codziennych czynności. Choroba dotyka najczęściej kciuka, choć niekiedy dotyczy innych palców. W schorzeniu dochodzi do zapalenia więzadła obrączkowego ścięgien mięśni zginaczy palca u ręki. Dotyka ono najczęściej jednego palca, choć może zdarzyć się zajęcie kilku. W wyniku choroby zgrubiałe ścięgno utrudnia zwłaszcza wyprostowanie zgiętego palca, choć także zginanie, a przy każdej takiej czynności słychać wyraźny trzask. Schorzenie rozwija się częściej u kobiet.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: 45-65
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Choroba powstaje w skutej rozwoju stanu zapalnego w ścięgnie mięśnia, w wyniku którego ścięgno z trudem przechodzi przez pochewkę ścięgnistą i rozpycha ją. Do rozwoju schorzenia przyczyniają się powstające w wyniku powtarzania pewnych czynności uszkodzenia mechaniczne i przeciążenia ścięgien. Zakleszczające zapalenie ścięgna rozwija się również często u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, a także u chorych na cukrzycę czy dnę moczanową.


Objawy

  • ból podczas zginania palca
  • guzek na palcu
  • trzask i przeskoczenie palca

Leczenie

Jeżeli leczenie jest podejmowane na wczesnym etapie rozwoju schorzenia, często wystarcza fizykoterapia oraz podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W cięższych przypadkach stosowane są zabiegi operacyjne, polegające na przecięciu pochewki ścięgnistej, co umożliwia przemieszczanie się ścięgna, a następnie sprawność palca przywracana jest poprzez rehabilitację.


Sugerowany specjalista